LOGOtsi
March21HEB
לחצו כאן והכירו את האינדקס האינטראקטיבי שלנו

מרץ בקצרה:

  • אין מנצח ברור בבחירות בישראל: התוצאות מציגות עלייה קלה בתמיכה בפתרון שתי המדינות בקרב חברי הכנסת וסקרים חדשים מצביעים על אהדה מסויימת לפתרון בקרב המצביעים למפלגות הימין
  • המשך המאמצים הדיפלומטיים האמריקניים: ממשל ביידן ממשיך בחידוש הקשר עם הפלסטינים בשעה שסקר מכון גאלופ מראה כי  הציבור האמריקאי מאמץ עמדות פחות פרו ישראליות ויותר נחרצות ביחס לפתרון הסכסוך
  • בית הדין הפלילי הבין-לאומי מודיע על חקירה רשמית: החלטת בית הדין הביאה, על פי דיווחים שונים,  בישראל להמלצות ממשלתיות לשמור על איפוק בכל הנוגע לבניה בהתנחלויות מחד,  ולהסלמה ביחסה של ישראל אל בכירים פלסטינים מאידך
  • התפתחויות חדשות בכל הנוגע לבחירות ברשות הפלסטינית: מהגשת הרשימות המתמודדות לפרלמנט ניתן ללמוד על הפיצול הפנימי בתוך הפתח, התפתחות המחלישה את אבו מאזן, ועל שובו של מרואן ברגות'י לזירה, לאחר שהקים רשימה משותפת לתומכיו ולשר החוץ לשעבר נאסר אל קידווה. 
  • ישראל מתחילה לחסן את הפלסטינים בגדה המערבית: פועלים פלסטינים בישראל ובהתנחלויות מתחסנים בעוד הקורונה מכה בחוזקה בגדה המערבית ובעזה
התפתחויות אלו העלו את מדד שתי המדינות ב-1.4% (גידול של 0.08 נקודות מ-5.55 בחודש שעבר).
TSIgraphMARCH2021
כדי ללמוד על מדד שתי המדינות של יוזמת ז׳נבה, אנא בקרו באתר המדד
TSI-Separator-2
תוצאות הבחירות בישראל

תוצאות הבחירות, שהתקיימו בישראל ב-23 במארס, לא הצביעו על מנצח ברור, אך הביאו לעלייה קלה בתמיכה בפתרון שתי המדינות בכנסת. מספר חברי הכנסת התומכים בפתרון שתי המדינות לא ישתנה משמעותית בכנסת הבאה, אך מספר חברי הכנסת התומכים בגלוי ובפומבי בפתרון זה יעלה. בהקשר זה ראוי לציין את מפלגת "יש עתיד", שמצעה בבחירות הנוכחיות כלל לראשונה תמיכה מפורשת בפתרון שתי המדינות. 32 חברי כנסת בכנסת החדשה השתתפו בפעילויות של "יוזמת ז'נבה" ובין חברי הכנסת החדשים- שניים מחברי ועדת ההיגוי של הארגון, המצטרפים לח"כים מכהנים נוספים שכבר פעילים בארגון.

בכנסת החדשה יכהנו שישה חברי כנסת ממפלגת "הציונות הדתית" הדוגלת באג'נדה ימנית קיצונית ובלתי מתפשרת אשר שמה דגש על אפליית ערבים לעומת יהודים. מפלגה חדשה נוספת, שתיוצג לראשונה בכנסת, היא "תקווה חדשה" בהנהגתו של גדעון סער, המתנגדת אף היא לפתרון שתי המדינות.  יצויין כי הצהרות נתניהו טרם הבחירות כי  ירחיב את  ההתנחלויות ויפעל להסדרה חוקית של המאחזים הלא מורשים בשטחים,  לא חיזקו את מפלגתו "הליכוד", שמספר המצביעים לה צנח ב-300,000 בהשוואה לבחירות הקודמות. ראוי להוסיף בהקשר זה  שבשני סקרים חדשים, שערכו "יוזמת ז'נבה" ו"המכון הישראלי לדמוקרטיה", נמצאה תמיכה איתנה יחסית בפתרון שתי המדינות בקרב מצביעים למפלגות הימין.

היות שלא חלו שינויים משמעותיים בתמיכה בפתרון שתי המדינות בקרב חברי הכנסת הבאה, כל המדדים הרלוונטיים נותרו ללא שינוי החודש.

GIpollMarch21
TSI-Separator-2

הגישה הדיפלומטית האמריקנית מתגבשת במקביל לשינויים בדעת הקהל בארצות הברית

עמדותיו של ממשל ביידן התחדדו החודש עם פרסומו של מסמך המשרטט בקווים כלליים את תוכניותיו לטיפול בסכסוך הישראלי-פלסטיני ולכינונם מחדש של היחסים בין ארצות הברית לבין הפלסטינים. במסמך מופיעה התחייבות אמריקנית לקידום "האפשרות של פתרון שתי מדינות באמצעות משא ומתן", למעורבות בנושא לצד הקהילייה הבין-לאומית (באמצעות האו"ם והקוורטט לענייני המזרח התיכון), למהלך שיוביל לשינוי "צעדים שנקט הממשל הקודם והציבו סימני שאלה באשר למחויבותנו ואף חסמים של ממש בפני פתרון שתי המדינות" ולניסיון "להשיג התחייבות פלסטינית להפסקת התשלומים לאסירים המרצים את עונשם בשל עיסוק בטרור". עוד כולל המסמך תוכניות להתנעה מחודשת של הסיוע הכספי לסוכנות הפליטים אונר"א. הממשל הכריז ב-25 במארס על חבילת סיוע למאבק בקורונה בגדה המערבית ובעזה, שבמסגרתה הועברו לפלסטינים 15 מיליון דולרים. בסוף מארס אף דווח כי ארצות הברית הקצתה 75 מיליון דולרים נוספים לפרויקטים בגדה המערבית ובעזה. 

לדברי מרטין אינדיק, שגריר ארצות הברית בישראל לשעבר, "הסיוע יחודש. נותר רק להמתין לסיום התהליך. עם זאת, הפלסטינים עומדים להעביר חוק או צו מנהלי, שיחוללו רפורמה במערך התשלומים שלהם, כך שיעמוד בדרישות החוק האמריקני. הם סיימו את הליך החקיקה, מוכנים לעשות זאת וכעת ממתינים להחלטתו של אבו-מאזן בנושא." אינדיק הדגיש כי "הפלסטינים נואשים להשיב את היחסים ביניהם לבין ארצות הברית על כנם משום שהם יודעים כי ארצות הברית היא המדינה היחידה המסוגלת להניע את ישראל קדימה בכל הנוגע לדרישותיהם."

במקביל לכך, מצא סקר חדש של "גאלופ" שינויים ראויים לציון בדעת הקהל האמריקנית באשר לישראל ולפלסטינים. האהדה הכללית לרשות הפלסטינית מגיעה בסקר לשיא של 30% מהציבור (עלייה מ-23% ב-2020). גם בקרב הרפובליקנים נמצאה עלייה מ-9 ל-19 אחוזים. נוסף על כך, בעוד 64% מן הדמוקרטים אוהדים את ישראל, רובם (53%) מציינים כי יש להפעיל עליה לחץ רב יותר להגיע לפשרות הנחוצות לפתרון הסכסוך. בכל הנוגע לציבור הישראלי והפלסטיני, מצא סקר של "יוזמת ז'נבה" כי 51% מן הישראלים תומכים במאמצו של ממשל ביידן לחדש את המשא ומתן (29% מהם מתנגדים לכך ו-20% ציינו כי אין להם דעה בנושא),ואילו 44% מן הפלסטינים תומכים בחידוש המשא ומתן לפי סקר חדש, שערך המרכז הפלסטיני לחקר סקרים ומדיניות (PCPSR).

משרד החוץ האמריקני פרסם בסוף מארס את הדוח השנתי שלו בדבר הפרקטיקות העולמיות בתחום זכויות האדם. בדוח הופיעה המילה "כיבוש" ביחס לשליטתה של ישראל בירושלים המזרחית, בגדה המערבית ובעזה וצוין בו הצירוף "מדינה פלסטינית עתידית". מילים אלה שולבו שוב בדוח לאחר שממשל טראמפ הסיר אותן ממנו. פרט לכך, נרשמו החודש כמה מאמצים דיפלומטיים, החל בפגישה של נציגי האו"ם, האיחוד האירופי, מצרים, ירדן, גרמניה וצרפת ב-11 במארס, שעסקה בנקיטת "צעדים קטנים" בדרך להחייאתו של תהליך השלום. הקוורטט לענייני המזרח התיכון התכנס ב-23 במארס לדיון בהחייאתו של "משא ומתן משמעותי (בין ישראל לבין הפלסטינים)" במקביל למאמציה של רוסיה לשילובן של איחוד האמירויות הערביות, ירדן, מצרים ובחריין כחברות בו. שר החוץ הסיני, וואנג יי, מסר הצהרה מיוחדת בה אמר כי ממשלו "יזמין אישי ציבור ישראלים ופלסטינים לשיחות בסין". כמו כן, שב והדגיש את תמיכת ארצו בפתרון שתי המדינות. 

השינוי בדעת הקהל האמריקנית ופעולותיו של ממשל ביידן מעלים את מדד ארצות הברית מ-7 ל-8.

BidenAdmin
TSI-Separator-4

בית הדין הפלילי הבין-לאומי ממשיך בחקירה

בעקבות החלטתו של בית הדין הפלילי הבין-לאומי בפברואר כי הוא רשאי להחיל את סמכותו השיפוטית ולחקור ישראלים ופלסטינים באשמת פשעי מלחמה לכאורה, הודיעה התובעת הראשית של בית הדין כי חקירה רשמית כזאת אכן תיפתח. ב-9 במארס נשלחו הודעות רשמיות על כך לישראל ולרשות הפלסטינית, שהתבקשו להשיב להן בתוך חודש. נתניהו כינה את המהלך "אנטישמיות מזוקקת ושיא הצביעות", ואילו משרד החוץ האמריקני הודיע כי הוא "מתנגד בכל תוקף" להחלטה והכריז כי "אין לבית הדין הפלילי הבין-לאומי כל סמכות שיפוטית בנושא". עם זאת, בסוף החודש הסיר הממשל האמריקאי את הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ על התובעת בהאג ואנשי צוותה. 

נראה כי מהלכיו של בית הדין הפלילי הבין-לאומי החלו כבר להשפיע על קבלת ההחלטות בישראל. דווח כי המועצה לביטחון לאומי המליצה לממשלה להתנהל בזהירות בכל הנוגע לבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית,להימנע מפינוי הכפר הפלסטיני ח'אן אל-אחמר ולפעול לחידוש המשא ומתן בינה לבין הפלסטינים. כמו כן, ניכרים סימנים להסלמה ביחסה של ישראל אל בכירים פלסטינים. כך, למשל, נשלל אישור המעבר המיוחד, המוענק לבכירים פלסטינים, משר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי. 

התפתחויות אלה מעלות את מדד המוסדות וההליכים המשפטיים מ-5 ל-6, ואילו מדד הנורמות הבין-לאומיות הבסיסיות ומדד ההחלטות/הפתרונות הבין-לאומיים עולים מ-6 ל-7.


WeissReport

TSI-Separator-2

הפלסטינים ממשיכים בדרכם לבחירות

צעדים רבים נעשו החודש בדרך לקיום בחירות ברשות הפלסטינית, ובכללם צו של יו"ר הרשות, אבו-מאזן, שפורסם ב-1 במארס והורה על הקמתו של בית משפט לענייני בחירות וסיכום בין "פתח" לבין "חמאס" בדבר קוד להתנהלות בבחירות. טלטלה משמעותית נרשמה במרוץ כאשר התברר שמרואן ברגותי, המנהיג לשעבר של מיליציות התנזים של פתח, הכלוא כיום בישראל, תומך ברשימה נפרדת מרשימת הפתח, שהעומדים בראשה הם שר החוץ לשעבר נאסר אל-קדווה, אחיינו של יאסר ערפאת שסולק לאחרונה מ"פתח" בשל התנגדותו לאבו-מאזן, ורעייתו של מרואן, פדואה ברגותי. סקרים מראים מזה זמן רב כי ברגותי הוא הפוליטיקאי הפלסטיני האהוד ביותר.  

בד בבד עם התפתחויות אלה, התקיימו בחירות פנימיות ב"חמאס", שבהן נבחר שוב יחיא סנוואר למנהיג הארגון בעזה. הגם שתוצאות הבחירות הצמודות, שחייבו ארבעה סבבי הצבעה, שיקפו אכזבה ממאמצי סנוואר לשיפורה של איכות החיים בעזה, הן אפשרו לתנועה, שהגישה ב-29 במארס את רשימתה לבחירות ברשות, לפתוח את מסע הבחירות שלה בחזית מאוחדת בניגוד ל"פתח". 

סקר, שערך המרכז הפלסטיני לחקר סקרים ומדיניות (PCPSR) והתפרסם ב-23 במארס, הראה כי "פתח" ו"חמאס" רחוקות מאוד מהשגת רוב בפרלמנט (שיעור התמיכה ב"פתח" עמד בסקר על 38 אחוזים ובחמאס, על 22 אחוזים). הסקר סיפק עדות ברורה לצורך בממשלת אחדות, שמכשולים רבים קיימים בדרך אליה. המחשה לכך הופיעה בדיווחים על פגישתם של אבו-מאזן וראש השב"כ, שלפיהם הזהיר האחרון את המנהיג הפלסטיני משותפות כזאת עם "חמאס". 

למגוון סוגיות הנוגעות לבחירות לא נמצא פתרון עדיין, אך הסקר מלמד כי 61% מן הפלסטינים צופים כעת כי הבחירות למועצה המחוקקת אכן תתקיימנה. ריית' אל-עמרי, עמית בכיר במכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון (WINEP) ויועץ לשעבר של אבו-מאזן, העריך כי "זה הולך ומקבל חיים משלו, הולך וצובר מומנטום ובכל יום שעובר, המחיר הפוליטי של ביטול הבחירות גדל". עם זאת, הסקר הראה כי 48% מן הפלסטינים מאמינים כי הבחירות לא תהיינה חופשיות והוגנות וכי למעלה מ-60% מן הפלסטינים מאמינים כי "חמאס" או "פתח" לא תקבלנה את תוצאות הבחירות אם יריבתן תנצח. אל-עמרי הזהיר כי "'חמאס' לא תוותר על שליטה משמעותית בעזה והרשות הפלסטינית, מצדה, לא עשתה דבר שילמד על מוכנותה לוותר על שליטתה בגדה המערבית. אי לכך, אנו עומדים בפני בחירות שיש להטיל ספק רב בתוצאותיהן". 

הפלסטינים ממשיכים להתקדם במהרה אל עבר בחירות למועצה המחוקקת ב-23 במאי, ללא חילוקי דעות משמעותיים בין "פתח" לבין "חמאס". אי לכך, כל המדדים הרלוונטיים נותרו בעינם במארס.


BarghoutiHEB
TSI-Separator-4

ישראל מאיצה את הסיוע בחיסונים לפלסטינים

ב-8 במארס החלה ישראל לספק חיסונים נגד קורונה לפלסטינים העובדים מעבר לקו הירוק ובהתנחלויות.
 
120,000 פלסטינים חוסנו כך עד סוף מארס. ישראל אף מחסנת פלסטינים נוספים בחשאי, כך שמספר המחוסנים הפלסטינים גבוה מזה שמפורסם. לצד מאמצים אלה, ישנו זינוק במקרי ההדבקה בגדה המערבית אשר גורם להצפת בתי החולים המקומיים, ובעזה נכנסו לגל שני של המגפה. ב-17 במארס קיבלה הרשות הפלסטינית את משלוח החיסונים הראשון שייעדה לה תוכנית COVAX העולמית לתרומת חיסונים למדינות מתפתחות. המשלוח כלל 62,000 מנות חיסון.   

מאמצי החיסון, לצד חידוש הסיוע האמריקני לפלסטינים, העלו את מדד הכלכלה בגדה המערבית מ-4 ל-5.


VaccineDriveHEB
TSI-Separator-2
The Two-State Index (TSI) is brought to you by the Geneva Initiative, a Palestinian-Israeli organization working to promote a negotiated peace agreement in the spirit of the two-state vision. The TSI is produced by an Israeli-Palestinian team, and reflects a unique bilateral perspective.
Think we missed something this month? Send us tips and comments here.
Footerlogos
This publication was produced with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the Geneva Initiative’s Two-State Index (TSI) editorial team and do not necessarily reflect the views of the European Union.
Canada
This publication was produced with the support of Global Affairs Canada, but its views do not necessarily reflect those of the Canadian Government.
Advertisement
This message was sent byTwo-State Index, H.L. Education for Peace, Geneva Initiative, 33 Jabotinsky rd., Ramat-Gan 525108, Israel, .
You may notify us, any time, for no charge, of your refusal to receive advertisements by sending a refusal message to the address TSI@genevainitiative.org
or by pressing the "unsubscribe" link at the bottom of the message.

Powered by Publicators

Powered by Publicators