LOGOtsi
חברות וחברים יקרים,
נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, הצליח לנווט מבעד לרגישויות הפוליטיות וסיכם ביקור מוצלח מבחינתו באזור בחודש החולף. לא נשמעו אמירות ביקורתיות במיוחד המרגיזות את הימין או השמאל הישראלי, כמו גם לא את ההנהגה הפלסטינית, אך כן ניתנו הצהרות חשובות המזכירות את תמיכת הממשל האמריקני בפתרון שתי המדינות על בסיס גבולות 67' עם חילופי שטחים מוסכמים. לצד הצהרת ראש הממשלה לפיד על ההכרח הישראלי להגיע לפתרון שתי המדינות, נוצר מצב בו שלושת המנהיגים הרלוונטיים שותפים ליעד הכללי אליו יש להגיע. בתוך ים המלל שליווה את הביקור הסתתרו כמה צעדים בעלי פוטנציאל להפיכת מס השפתיים למדיניות מעשית, ואלה עומדים במוקד ניתוח החודש שעבר. 

JULYTSIQUOTES
TSI-Separator-5

כותרות יולי:
אירועים אלו הביאו לירידה של 0.2% במדד שתי המדינות בחודש יולי אל 5.63
JULYTSIPIN
כדי ללמוד עוד על מדד שתי המדינות של יוזמת ז'נבה, בקרו באתר המדד.
JULYTSIGRAPH
TSI-Separator-1

רק מס שפתיים? הישגי ביקור ביידן הם המקסימליים תחת הנסיבות הפוליטיות
על פניו, נראה כי ביקורו של נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, באזורנו החודש דחק את הסכסוך הישראלי-פלסטיני אל השוליים, אך בזכות גישה זהירה, שהתחשבה בנסיבות הפוליטיות של עמיתיו הישראלים, הפלסטינים ושלו עצמו, שמרה תמיכתו הברורה של ביידן בפתרון של שתי מדינות על תקווה לפעולה משמעותית יותר של הממשל האמריקני בנושא, לאחר בחירות אמצע הכהונה, שייערכו בארה"ב בנובמבר.

ממשל ביידן היה זהיר בהגדרת מטרות הביקור, אותן מיקד סביב נורמליזציה אפשרית עם מדינות ערב וסביב אחדות אזורית. עיתוי הנסיעה היה רחוק מלהיות אידיאלי להתקדמות משמעותית כלשהי בתהליך השלום, בעוד נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, מתמודד עם מאבקים פנימיים ועם תמיכה פלסטינית הולכת גוברת בחמאס וראש ממשלת ישראל, לפיד, עומד בראש ממשלת מעבר באקלים של טרום-בחירות. למרות זאת, לראשונה זה שנים, ניכר שיש תיאום אידיאולוגי בין מנהיגי ארה"ב, ישראל והרשות הפלסטינית בנוגע לתמיכה בפתרון שתי המדינות.

בדברים שנשא בבית לחם לצד אבו מאזן, הכריז ביידן, לראשונה כנשיא, על מחויבותו לפתרון שתי המדינות המבוסס על גבולות 1967 עם חילופי שטחים. ביקורו במזרח ירושלים, ללא ליווי ישראלי רשמי, נתפס כמסר ברור לשני הצדדים, שלפיו תם עידן טראמפ. 

לדברי נידאל פוקהא, מנכ"ל יוזמת ז'נבה הפלסטינית (PPC): "הציפיות מביקור ביידן לא היו גבוהות, אך התקווה הייתה שהביקור יאותת לכל הפחות על כך שהסוגייה הפלסטינית עודנה רלוונטית וארה"ב מעוניינת לעסוק בה. היה חשש מכך שביידן לא ישמיע אפילו אמירה ברורה בעניין הזה. לפי שעה, המעורבות האמריקנית בסוגיה היא החשובה ביותר. עם זאת, לא ניתן יהיה להסתפק בכך."

לאור מאמץ מועט לכל היותר להשבת הסוגייה הפלסטינית למסלול המקדם פתרון, נשמעה ביקורת המבקשת להתייחס לביקור ביידן כהזדמנות שהוחמצה לדרישת דין וחשבון מישראל בנוגע לפעולותיה החד צדדיות מול הפלסטינים, ומנגד גם בימין הישראלי נשמעה ביקורת על החזרת הסוגייה המדינית עם הפלסטינים למרכז השיח. עם זאת, קואליציית בנט-לפיד הביאה בשנה האחרונה לקידום צעדים כלכליים עם הפלסטינים והחזרת השיח הישיר בין הצדדים, גם אם לא משא ומתן מדיני של ממש. פרשנים אומרים כי נזיפה פומבית של ביידן לא הייתה משיגה דבר, מלבד לחיזוקו של מחנה הימין בישראל, בחלון הזדמנויות מכריע בעבור לפיד, שנדרש להפגין כושר מנהיגות לקראת הבחירות.

לדברי טל שלו, הכתבת והפרשנית הפוליטית של "וואלה!": "דעתם של הישראלים על המפלגה הדמוקרטית בארה"ב הפכה שלילית יותר ויותר בעשור האחרון. לאחר הביקור הזה, שהתנהל בכפפות של משי, ישנה לגיטימציה רבה יותר לממשל ביידן להשמיע בהמשך עוד הסתייגויות בהקשר הישראלי-פלסטיני".

עם זאת, ברמאללה מצפים לצעדים קונקרטיים יותר מצד ארה"ב לשמירה על אופק מדיני. דרישות פלסטיניות מרכזיות נותרו עדיין ללא מימוש או מענה, לרבות ההתחייבות האמריקנית לפתיחתה מחדש של הקונסוליה בירושלים. ביקור ביידן לא נתן אינדיקציה כלשהי בנוגע ליכולתה של ארה"ב לעמוד בהבטחות אלה, שכן ארה"ב מיקדה את מאמציה בנושאים יותר "נוחים" עבורה, בעת הזאת.
לדברי ח'אלד אל-ג'ינדי, עמית בכיר במכון המזרח התיכון, "המעט שיכול ביידן לעשות, לא כדי לקדם את תהליך השלום, אלא רק כדי להיתפס כרציני, ולו במקצת, בנוגע לתמיכתו בשתי מדינות, הוא לנסות ולבטל את הנזק שגרם הממשל הקודם, ובכלל זה לנקוט מדיניות הפוכה מזו של טראמפ בנושא ההתנחלויות ולקיים את הבטחתו לפתוח מחדש את הקונסוליה האמריקנית בירושלים."

ערך הפרמטר "השחקנים הבין-לאומיים (ארה"ב)" במדד שתי המדינות נותר ללא שינוי ועומד על 7 החודש, כאשר ביקורו של ביידן סימן מעורבות חשובה בפתרון שתי המדינות, אך השיג מעט מאוד במונחים של מדיניות מוחשית. התרשמות הציבור כי ביקורו של ביידן דחק את הסוגייה הפלסטינית לשוליים מביאה לירידה בערכם של הפרמטרים "דעת הקהל הפלסטינית" ו"דעת הקהל הישראלית" מ-5 ל-4. במקביל לכך, בשל העובדה שהביקור עורר דיון הולך וגובר בפתרון שתי המדינות, עולה ערכם של הפרמטרים "השיח הציבורי הפלסטיני" ו"השיח הציבורי הישראלי" ל-5 ול-6, בהתאמה. 

JULYTSI1
TSI-Separator-2

ערב הסעודית מעמתת את ארה"ב וישראל עם המציאות באזור ומבהירה: הנורמליזציה עם ישראל תלויה בפתרון שתי המדינות

גורמים סעודים רשמיים ציננו את האמירות המוגזמות בדבר התחממות היחסים בין ערב הסעודית לבין ישראל וחזרו בכך על עמדת ריאד, הרואה בפתרון של שתי מדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני "דרישה מוקדמת" לנורמליזציה מלאה בין המדינות. העמדה הסעודית הביאה לאנחת רווחה אצל הפלסטינים, שחששו כי מחוות דרמטיות יותר יקודמו על חשבון קידום מטרותיהם.

על כן, לא היה קשה לצפות לכך שערב הסעודית תמעיט בערך ההודעה על הרחבת זכויותיהם של מטוסים ישראלים לטוס במרחבה האווירי. לדברי הפרשן הפלסטיני, מוחמד אבו-עוואד: "הסכמי אברהם לא היו נחתמים ללא אישור סעודי, אף שערב הסעודית לא תכונן לעולם יחסים דיפלומטיים עם ישראל לפני פתרון מדיני של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הסיבה לכך נעוצה במעמדה של ערב הסעודית כבירת המקומות הקדושים לאסלאם. ככזאת, היא אינה יכולה לנקוט צעדים שנויים במחלוקת שכאלה."

ההצהרות הסעודיות הזכירו לישראל ולארה"ב כי הן אינן יכולות לסמוך על הסכמי אברהם לקידום שילובה המלא של ישראל באזור ללא התקדמות משמעותית במסלול הפלסטיני. אבו מאזן דחה שוב ושוב את בקשותיה של ארה"ב שיצטרף ליוזמות משותפות לישראל ולבנות ברית ערביות שלה, וביקש לחזק את הסולידריות של מדינות ערב עם הפלסטינים.

ערכו של פרמטר "השחקנים הבין-לאומיים (העולם הערבי)" במדד שתי המדינות נותר ללא שינוי החודש ועומד על 7. 

JULYTSI2
TSI-Separator-2
לאחר שיחה ראשונה בין לפיד לאבו מאזן: תיתכן פגישה כבר בעצרת הכללית של האו"ם בספטמבר

קצת יותר מחודש לאחר כניסתו לתפקיד, שוחח טלפונית ראש הממשלה, לפיד עם אבו מאזן, במסגרת סבב שיחות עם מנהיגים מוסלמים לרגל חג הקורבן. זאת הייתה שיחת הטלפון הישירה הראשונה בין ראש ממשלה ישראלי לבין יו"ר הרשות מזה חמש שנים. השיחה לא בישרה אמנם על צעד משמעותי לעבר תהליך מדיני, אך מגעים בדרגים הגבוהים ביותר של ההנהגה הישראלית והפלסטינית עשויים להכשיר את הקרקע למפגש עתידי אפשרי בין השניים. פרשנים תולים תקוות במפגש אזורי בקהיר או בעמאן, או לחילופין, בכינוס העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק בספטמבר, כפורומים אפשריים למפגש כזה.

לפיד עצמו אמר כי הוא אינו שולל פגישה עם אבו מאזן, אך הדגיש כי לא סביר שתתקיים בחודשים הקרובים. עם זאת, נראה כי הוא פועל להכשיר את התודעה הציבורית בישראל לצעד כזה. בהקשר זה, דיבר לאחרונה במספר הזדמנויות, מלבד ביקור ביידן בישראל, על תמיכתו בפתרון שתי המדינות והמשיך לנקוט מדיניות של מגעים בדרגים גבוהים עם הפלסטינים, בלי להתחייב לצעדים מדיניים או דיפלומטיים משמעותיים כלשהם.

לדברי טל שלו: "גם מחוות קטנות, כמו שיחת טלפון לפני חג, חשובות באקלים הנוכחי. לפיד וגנץ מנסים ליצור בסיס של עדויות לשותפות עם הפלסטינים. כאשר הישראלים אינם רואים מעורבות שגרתית ולא שומעים עליה, הפחד גובר. ההתנהלות השוטפת עם הרשות הפלסטינית עוזרת להפוך אותם אט-אט בחזרה לשותפים."

שר הביטחון, גנץ, נפגש החודש עם יו"ר הרש"פ, אבו מאזן, ברמאללה, בפעם השלישית בשנה האחרונה. כמו בשתי הפגישות האחרונות, גם הפגישה הנוכחית לוותה בהכרזה על כמה צעדים חדשים בשטח. 

JULYTSI3

למרות צעדים אלה, פרשנים אינם צופים יוזמת שלום ישראלית אמיתית בעתיד הנראה לעין, בשל המציאות הפוליטית הנוכחית. לדברי ח'אלד אל-ג'ינדי, עמית בכיר במכון המזרח התיכון: "ישראל חזקה ונינוחה דיה. לכן, היא יכולה להרשות לעצמה להתעלם מן הסוגייה הפלסטינית פחות או יותר ללא הגבלת זמן. לפיד או כל ראש ממשלה ישראלי אחר אינם צפויים לעסוק בתהליך שלום משמעותי, אלא אם הקהילה הבין-לאומית, ובמיוחד ארה"ב, ייאלצו אותם לעשות זאת."

נידאל פוקהא, מנכ"ל יוזמת ז'נבה הפלסטינית (PPC), ציין כי "קשה לשפוט את לפיד בזמן שהוא עומד בראש ממשלת מעבר. אנחנו שומעים את דברי לפיד ועוקבים אחריהם, אך לא סבורים כי ניתן להסתפק בהם. נדרשת מחויבות מעשית יותר כלפי המטרה של פתרון שתי המדינות."

ערך הפרמטר "ראש ממשלת ישראל" נותר ללא שינוי החודש ועומד על 6.
JULYTSI4
TSI-Separator-2
לאחר דחייה זמנית בשל ביקור ביידן, ישראל מחדשת את הבנייה בהתנחלויות, הריסות הבתים והפעולות הצבאיות בגדה

ימים ספורים לאחר עזיבתו של ביידן את האזור, חידשה ישראל את הליכי התכנון בהתנחלויות לצד הריסות בתים ופעולות צבאיות ברחבי הגדה. כדי להימנע ממבוכה במהלך הביקור הנשיאותי, התחייבה ישראל בפני ממשל ביידן כי תעכב זמנית פעילויות הנוגעות להתנחלויות וכן את הפינויים והריסות הבתים במסאפר יטא (אזור דרום הר חברון).

בוועדת התכנון של מחוז ירושלים הופקדה תוכנית, המכונה "תוכנית אמת המים התחתונה", לבנייתן של 1,446 יחידות דיור בין הר חומה לגבעת המטוס במזרח ירושלים. הוועדה דנה גם בתוכנית אחרת, "גבעת שקד", והחליטה לדחות את המשך הדיון בה לטובת איסוף מידע נוסף. מוקדם יותר החודש, עיכב שר הביטחון, גנץ, בלחץ אמריקני, דיון שתוכנן ל-18 ביולי בבנייה באזור 1E, ל-12 בספטמבר.

ישראל חידשה את הריסות הבתים במסאפר יטא, שאותו הגדיר צה"ל שטח אש סגור. צה"ל אף הרס את בתיהם של שני פלסטינים הנאשמים כי ביצעו את הפיגוע באריאל בחודש אפריל. במהלך המבצע עימותים בין פלסטינים לבין כוחות הביטחון הישראלים, כמו גם במהלך פעולות נוספות של צה"ל, שנערכו החודש במקומות רבים אחרים ברחבי הגדה, לרבות בשכם ובג'נין. העימותים בין כוחות צה"ל לבין הפלגים הפלסטיניים בצפון הגדה הופכים תדירים יותר ויותר. בהקשר זה, ניכר חשש מפני סיכוי להתדרדרות ועימותים משמעותיים יותר.

האו"ם דיווח כי מספר הפלסטינים, שנהרגו בידי כוחות הביטחון הישראליים בגדה ובמזרח ירושלים, עלה במחצית הראשונה של 2022 ב-46%, וכי ישראל הרסה השנה 321 מבנים פלסטיניים בגדה והביאה לעקירתם של 252 בני אדם מבתיהם.

ערכו של פרמטר "ההתנחלויות" במדד שתי המדינות (פרמטר הפוך, שערך גבוה שלו מצביע על ירידה בהיתכנותו של פתרון שתי המדינות)  עולה מ-4 ל-5 החודש. במקביל, ערכו של הפרמטר ההפוך "פיגועים פלסטיניים (בגדה המערבית)" יורד החודש מ-6 ל-5 על רקע רגיעה יחסית, שבאה לאחר עלייה חדה במספר הפיגועים בחודשיים האחרונים. ערכיהם של הפרמטרים ההפוכים "פעולות צה"ל" ו"אלימות מתנחלים" נותרו ללא שינוי ועומדים על 7 ו-8, בהתאמה.

JULYTSI5
TSI-Separator-4
התפתחויות נוספות:

  • לאחר ביקור ביידן, ישראל תוקפת בעזה בעקבות שיגור רקטה וירי לשטחה: ישראל תקפה החודש, לאחר ביקור ביידן, ברצועת עזה בתגובה לשיגור רקטה ולירי לשטחה מן הרצועה. במסגרת התקיפות, הודתה ישראל לראשונה בשימוש במל"טי תקיפה, לאחר שהואשמה זה מכבר בשימוש בהם נגד מטרות בעזה.

  • ישראל תפעיל פיילוט של טיסות בין-לאומיות לטורקיה עבור פלסטינים מנמל התעופה רמון בנגב: תוכנית חדשה תציע טיסות בין-לאומיות לפלסטינים מנמל התעופה רמון שבערבה. התוכנית אמנם טעונה אישור של משרד הביטחון, אך יצרה בינתיים עניין תקשורתי משמעותי. מחד, המהלך צפוי לשפר את נגישותם הבין-לאומית של הפלסטינים, שכדי לטוס לחו"ל נדרשים כעת לחצות את הגבול לירדן בהליך ארוך ויקר. מאידך, כמה פרשנים פלסטינים דנים בהשפעת התוכנית על השאיפות לבסס מעמד מדינתי ועצמאי לפלסטינים, אם יותרו נסיעות בין-לאומיות של פלסטינים מנמל התעופה שבישראל.

  • מפגש בין היריבים אבו מאזן והנייה, באלג'יריה: מנהיגי פת"ח וחמאס, קיימו החודש פגישה ראשונה, פנים אל פנים, זה שנים. נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ומנהיג חמאס, אסמאעיל הנייה, הגיעו לאלג'יריה לציון יום העצמאות ה-60 של המדינה. לשכות המנהיגים לא מסרו פרטים אודות שיחתם, שאותה תיארה חמאס כ"ידידותית". פרשנים פלסטינים דחו את הטענות, שלפיהן הפגישה מאותתת על מאמצים חדשים ורציניים לתיווך בשיחות פיוס בין הפלגים הניצים.

מדד שתי המדינות מובא לכם על ידי יוזמת ז'נבה, ארגון ישראלי ופלסטיני הפועל לקידום הסכם קבע בין ישראל לפלסטינים על בסיס פתרון שתי-המדינות
eulogo

Powered by Publicators