התרשמתם מהעשייה? הירשמו לניוזלטר שלי, והישארו בעניינים!
4
בשבוע זה בו הכנסת פוזרה, חבריי מישראל ביתנו ואני המשכנו לעבוד למענכם.ן ללא הפסקה.
העברנו בקריאה שלישית את הרפורמה הגדולה שהובלתי בענף הלול שתבטל את התכנון, תוריד מיידית את המכס על יבוא ביצים ב-50% ותעביר את ישראל ללולים בלי כלובים.

ביחד עם שר האוצר אביגדור ליברמן חתמנו גם על הסכם קריטי בענף החלב שיבטל מכסים על גבינות, יגדיל את מכסות הייבוא כדי לגוון מוצאים ולהוריד מחירים וימנע התייקרות חדה במחירי החלב.

במקביל, הוצאתי לדרך תכנית להשקעה במחקר ופיתוח בחלבונים אלטרנטיביים, המהווים פתרונות למחסור בשטח, מזהמים פחות, חוסכים צער בבעלי חיים ויודעים לענות על הביקוש מצד האזרחים בתנאי אקלים משתנה.   

הצלחנו גם לאשר את מענקי האומיקרון ולדאוג לעצמאיות ולעצמאים, כפי שהתחייבתי עוד מימיי ביו"ר הוועדה למען עסקים קטנים ובינוניים בכנסת.

כמו כן, השר אביגדור ליברמן דאג לשיפור משמעותי בתחום הבריאות עם הוספת מכשירים רפואיים בבתי החולים, בנוסף לתוכנית שהובלתי לעידוד עליית צוותים רפואיים ולרכש ציוד נוסף לבתי החולים בנגב ובגליל.

בנוסף, פגשתי השבוע קבוצת סטודנטים לשיחה חופשית על שוק חופשי, סגרתי מעגל כשקיבלתי הכרת תודה על תכנית שקידמתי לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי בנגב ובגליל,  וקיימתי יום עיון לצעירים ומתנדבים בחקלאות.

על כל אלה תוכלו לקרוא בניוזלטר. קריאה נעימה:

זה רשמי: ענף הלול יוצא לחופשי!

כפי שהתחייבתי, ההסכם בענף הלול אושר בכנסת בקריאה שלישית ויוצא לדרך.

לראשונה נקבע בחקיקה מועד לסיום התכנון בענף. בנוסף, המכס על הביצים ירד באופן מיידי ב-50%, כך שתשמר יציבות מחירים בהשוואה בינלאומית ואף הוזלה באמצעות פתיחת השוק לייבוא. בהמשך תהיינה ירידות נוספות.

גם בנושא צער בעלי חיים ואיכות הביצים טיפלנו: הבטחות בנושא נשמעו עוד מ-2009, ולראשונה הצלחנו לסכם על מעבר לגידול בלולים ללא כלובים, עם שטחי מחייה ותנאים סניטריים הולמים בלולים מודרניים, לטובת רווחת בעלי החיים ושמירה על בריאות האזרחים.

אני גאה ברפורמה הזאת שדואגת ליותר מ-9 מיליון אזרחים, מקדמת שוק חופשי וטיפול ביוקר המחיה, לצד שמירה על בעלי החיים והענקת ודאות ואופק לחקלאים.


lul
ה-OECD: הרפורמה בחקלאות קריטית להורדת יוקר המחיה

הרפורמה בחקלאות והורדת המכסים הינה הדרך היחידה להוזיל לצרכן בישראל את יוקר המחיה - את זה קבע הדו"ח השנתי של הארגון הבינלאומי לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי.

אסור שהצרכן הישראלי ישלם עשרות אחוזים יותר בגלל מכסים גבוהים, ולכן נלחמתי על כך בממשלה ולא אפשרתי לבטל את הרפורמה, למרות התנגדויות רבות של חברי הלובי החקלאי מהקואליציה ומהאופוזיציה.

כשנכנסתי לתפקיד שר החקלאות התחייבתי להיות הקול של יותר מ-9 מיליון אזרחים שרוצים ליהנות משפע של פירות וירקות במחירים הוגנים, ולפעול מול כל קבוצות הלחץ שמאיימות עליהם. כך פעלתי בממשלה הנוכחית ואמשיך לפעול בעתיד. 


לפרטי הדו"ח קראו את הכתבה
oecd
שיעור חופשי? עדיף שיעור על שוק חופשי

לא קל להסביר לסטודנטים למה כל כך מסובך להוציא את ישראל ממשטר המכסות המתוכנן.

מדוע מי שמעוניין לגדל תפוזים ולמכור בזול לא יכול לעשות זאת בלי לשלם למועצת הצמחים? או איך זה יכול להיות שמי שרוצה לגדל תרנגולות מטילות באופן חופשי עלול לקבל תביעה ממועצת הלול? איך כל זה קשור ללובי החקלאי שהתעצם לאורך השנים בכנסת ובמוסדות נוספים?

מבחינת הדור הצעיר, כל התופעות הללו שמעלות באופן ישיר את יוקר המחיה היו צריכות להיעלם ממזמן. הנתונים מצדיקים אותם: המכסות והמכסים לא שמרו על החקלאות הישראלית, להפך, הם פגעו ביכולת שלה להיות תחרותית ובפריון שהיא מייצרת וגרמו לה לדעוך.

22 שנים שבהן כמות התוצרת החקלאית לא השתנתה, בזמן שהאוכלוסייה בישראל צמחה כמעט בחצי. אז מה הפלא שצעירים מתרחקים מהחקלאות? מי רוצה לעבוד בעסק לא כלכלי?

מה שרוב הצעירים לא יודעים, הוא שהחקלאות הישראלית כן התקדמה בדברים מסוימים לאורך השנים, למשל במחקר ובפיתוח. רק שחלק גדול מהטכנולוגיות שהומצאו בישראל, בכלל לא מיושמות בארץ, ולכן האזרחים לא נהנים מהן, התוצרת לא גדלה והמחירים עולים. זאת המשמעות של שוק ללא תחרות שאין בו אינטרס להתייעל.

את העיוותים הללו באה הרפורמה בחקלאות לתקן. היא מאזנת את פתיחת השוק לתחרות והפחתת המכסים, אל מול השקעה ענקית במחקר, פיתוח ויישום הטכנולוגיות אצל החקלאים בשטח, עידוד יצוא והפיכת העסק ליותר כלכלי.

אין שום הצדקה לכך שהחקלאי הישראלי לא יצליח להרוויח בתחרות פתוחה והוגנת שלא תמנע מאזרחי לקנות פירות וירקות במחירים הוגנים.

studentsbar
ענף החלב הופך לתחרותי יותר!

אני שמח לבשר שלאחר מו"מ ממושך, הצלחנו להגיע השבוע להסכם עם ענף החלב.

כתוצאה מכך, יבוטל המכס באופן מיידי על גבינות קשות כמו מוצרלה, חלומי וגורגונזולה. גם המכס על גבינות רכות יבוטל באופן הדרגתי. ב-2023 הוא ירד ב-50% ושנה לאחר מכן ינצח ל-0% מכס. בנוסף, יוגדלו מכסות היבוא למוצרי חלב בפטור ממכס בהתאם לנתוני הצריכה המקומית.

כמו כן, הצלחנו לבלום את ההתייקרות החדה במחירי החלב מ-14% שנדרשו, ל-4.9% בלבד, זאת לצד הקפאת המחיר לשנה. זאת כחלק מהמאבק בהתייקרות מחירי הייצור בכל העולם, שטיפסו בקיצוניות לגבהים שסיכנו את קיום הענף ואיימו במחסור.

אני התחייבתי להיות הלוביסט של 9 מיליון אזרחי ישראל שיוכלו ליהנות ממחירים הוגנים וממגוון מוצרים על המדפים ללא חשש למחסור, במקביל לקידום התחרות בענף.

milk
הגיע הזמן למהפכה הרביעית בחקלאות!

שינוי לא עושים ביום, אבל אני מוכן להיות זה שמוביל אותו.
 
האיום הכי גדול כרגע על האנושות הוא חשש מפני מחסור במזון שנוצר בעקבות שינויי האקלים. נתוני הפריון החקלאיים מעידים על כך, כאשר מכות קור וחום משבשות את אספקת המזון ומייקרות מחירים ברחבי העולם.
 
פתיחת השוק לייבוא והשקעה בהגדלת הפריון המקומי הם שני פתרונות שקידמתי, אך במציאות שבה הקרקע הפורייה מצטמצמת בזמן שהאקלים משתנה והאוכלוסייה גדלה, נדרשים פתרונות נוספים וחשיבה מחוץ לקופסה.
 
לכן החלטתי שמשרד החקלאות ישקיע במחקר ופיתוח מזון אלטרנטיבי מן החי, המהווה חיסכון בשטח, מונע צער בעלי חיים, מפחית את הזיהום הסביבתי, ויענה על הביקוש הנדרש בשוק ללא תלות בתנאי האקלים.
 
גם החקלאים ירוויחו מכך. כבר כיום ישנן חברות ישראליות שמייצרות תחליפים בטעם בשר אמיתי המבוססים על חלבון מהצומח. באופן אבסורדי, הן נאלצות לייבא חומוס עתיר חלבון וגידולים חקלאיים נוספים מחו"ל, אך חקלאי שימיר את הגידולים שלו בארץ ויעבוד איתן, יוכל להבטיח את עתידו הכלכלי.
 
כך כולם מרוויחים. האדם, העולם ובעלי החיים.

meatresearch
עצמאיות ועצמאים, מענקי האומיקרון בדרך אליכם!

הודות לעבודה מאומצת שהוביל שר אביגדור ליברמן, אישרנו בכנסת את חוק המענקים לבעלי עסקים שנפגעו ממשבר האומיקרון.

בזמן שהממשלה הקודמת יצרה כאוס בציבור, הובילה לסגרים וחנקה את העצמאים במדינת ישראל, אנחנו שמרנו על המשק פתוח, פעלנו באחריות לפי נתונים כדי שמי שנפגע לא יקבל דמי כיס שירגיעו אותו זמנית, אלא באמת יוכל לשקם את העסק שלו.

זאת הייתה ההבטחה שלי ושל חבריי מישראל ביתנו, כאשר כיהנתי כיו"ר השדולה לקידום עסקים קטנים ובינוניים בכנסת ה-23 בהיותנו באופוזיציה ואני מברך על כך שהצלחנו לקיים אותה כעת כחברים בממשלה.

תודה גדולה גם לח"כ אלכס קושניר שהוביל את אישור המענקים בוועדת הכספים.

נמשיך לנקוט בצעדים אחראיים גם בימים פוליטיים טרופים אלו, להסיר רגולציות מיותרות, לקדם תחרות ולדאוג לכלכלה ובעלי העסקים. אצלנו מילה זו מילה!


omicron
מי באמת דואג לבריאות שלכם

בזמן שבליכוד דאגו להגדיל את מימון המפלגות (ישראל ביתנו הצביעה נגד), אנחנו דואגים לבריאות שלכם. אני מברך את שר האוצר על הצעד החשוב שהוביל, שמצטרף להחלטת קבינט נגב גליל בראשותי לתקצוב ציוד רפואי נוסף לבתי החולים בנגב ובגליל, וכעת מתרחב לכלל המדינה. מדובר במהלך משנה מציאות לטובת יותר מ-9 מיליון אזרחים!
health
שוברים את תקרת הזכוכית!

היועצות לקידום מעמד האישה ברשויות המקומיות ניחנות ביכולת אמיתית לסייע לנשים לשבור את תקרת הזכוכית, למנוע מקרי אלימות נגד נשים או לטפל באפליה על רקע מגדרי. הן תמיד עם האצבע על הדופק, מחוברות לשטח. לצערי, לרוב הן לא מקבלות את התקציב הדרוש מהרשות המקומית כדי לממש את הפוטנציאל הטמון בתפקיד.

מכיוון שהנושא מהותי לחברה הישראלית, החלטתי לפני מספר חודשים להוציא לדרך תכנית בהיקף של 10 מיליון ש"ח להעצמת התפקיד ברשויות בנגב, בגליל ובפריפריה החברתית.

התוכנית תאפשר את עבודת היועצות באופן שוטף, עם תקציב, תכנים חדשים ופעילויות שיחשפו נשים וגברים ממגזרים שונים למשמעות של צמצום הפערים בין המגדרים, ויסייעו במיגור האלימות.
השבוע סגרתי מעגל כשנפגשתי עם איילת רזין בית-אור, מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה, ורד ששון וליאת גרוסמן תמיר מאיגוד היועצות לקידום מעמד האישה ברשויות המקומיות, שעוד בזמן כהונתי בתפקיד יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי בכנסת ה-23, פעלנו ביחד למינוף הנושא.

אני שמח שבתור השר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל יש לי את הזכות להמשיך את הדרך שהתחלתי, ולקיים את מה שהבטחתי להן, במיוחד כשמדובר בנושא כל כך חשוב. אין מרגש מזה.

womenrights
לרפואה ועלייה

במשך שנים דיברו על המחסור החמור ברופאים שהולך ומחריף ובזמן הארוך עד לקבלת תורים, במיוחד בנגב ובגליל. אחרים דיברו, אני החלטתי לעשות ולמצוא פתרונות.

מתוך החזון שלי להפיכת הנגב והגליל למרכזים עצמאיים, יזמתי תכנית ביחד עם שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו שטה, לעליית אנשי רפואה מהעולם לישראל.

במסגרת התוכנית, עולה ממקצוע הרפואה שיעתיק את מגוריו לנגב או לגליל יוכל לקבל מענק של עד כ-50 אלף שקלים. עולים מתחום הסיעוד וההנדסה, מקצועות שגם בהם קיים מחסור במשק, יוכלו לקבל מענק של עד 20 אלף שקלים.

כך נקדם את ההתיישבות באזורים הללו, נמשיך להצמיח את המשק הישראלי, והתושבים יזכו לטיפולים רפואיים ברמה ובזמינות גבוהה.

negevgalilhealth
שורו, הביטו וראו

השבוע התקיים במשרד החקלאות יום עיון לצעירים ומתנדבים בחקלאות, שמקדישים מזמנם כדי לסייע לחקלאים ולחקלאיות בשטח מתוך ערכים ותחושת שליחות. 

זה נכון שגיל החקלאי הממוצע גבוה ועולה עם השנים, אך יש לנו דור צעיר שמתעניין ואוהב את החקלאות הישראלית וחשוב לחזק ולהעצים את החיבור הזה, כדי לסייע לחקלאים הוותיקים ובמקביל ליצור דור עתיד לענף.

לכן, הגדלתי משמעותית את תקציבי ארגוני הצעירים והמתנדבים בחקלאות וקיבעתי אותם 3 שנים קדימה, כדי שיוכלו להמשיך בעבודתם ולתכנן שנים קדימה.

אני מקווה ומאמין שמהצעירים והצעירות הללו תבוא הבשורה הגדולה הבאה לחקלאות הישראלית, שתהפוך ליותר טכנולוגית ותמשוך אליה צעירים רבים.  

youngvolunteer
אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולהזמין לעקוב אחר עמודי הפייסבוק הטוויטר והאינסטגרם שלי, שמתעדכנים באופן שוטף. תוכלו להיכנס דרך הקישורים שנמצאים כאן למטה.
אדאג להמשיך לעדכן אתכן.ם
שבת שלום לכולן.ם!

Powered by Publicators