LOGOtsi
חברות וחברים יקרים,

החודש קיבלנו תזכורת כואבת למשמעויות של מדיניות "ניהול/צמצום הסכסוך". אנו עדים לגל קטלני של פיגועי טרור רצחניים ונפשעים, כשמנגד פעולות צבאיות ישראליות במרכזי ערים פלסטיניות. אלו, יחד עם פרובוקציות של הימין הקיצוני, חג הפסח וימי הרמדאן המתוחים גם כך, עלולים רק להחמיר את המצב. אמירות חלולות באולפנים על הצורך ב-"חומת מגן 2" מתעלמות מהאמת הפשוטה – אין פתרון צבאי לבעיה מדינית, אבל יש פתרון מדיני לבעיה צבאית. הסכם מדיני הוא המכה הקשה ביותר שאפשר להנחיל למחבלים ולקיצוניים. גם החודש בדקנו, במדד שתי המדינות, עד כמה אנו מתקרבים או מתרחקים משם.
TSI-Separator-5

כותרות מרץ:
אירועים אלה העלו את מדד שתי המדינות ב-4% בחודש מרץ (המדד עולה ב-0.22 נקודות, מ-5.33 ל-5.55).
pinwheel
כדי ללמוד עוד על מדד שתי המדינות של יוזמת ז'נבה, בקרו באתר המדד.
GRAPHMARCH22
TSI-Separator-1

גל טרור קטלני, החמור ביותר מאז 2016, מאיים לגרום הסלמה קשה במהלך חודש הרמדאן
11 ישראלים קיפדו את חייהם בתוך שבוע אחד בגל פיגועים קטלני, שמאיים להפוך להסלמה רחבת היקף. את הפיגועים הקטלניים בחדרה ובבאר שבע ביצעו אזרחי ישראל המזוהים עם דאע"ש ואת מסע הירי הקטלני בבני ברק ביצע פלסטיני מהכפר יעבד שבגדה. כמו כן, נדקר אזרח ישראלי בגוש עציון על-ידי פלסטיני. ארבעת הפיגועים עוררו תגובה זועמת בישראל. בימין דורשים בזעם תגובה מידית, כשחלק אף אזכרו את ציון 20 השנים למבצע "חומת מגן" ואת הצורך למבצע דומה כעת. במקביל, נרשמו מספר לא מבוטל של אירועי "תג מחיר" ואלימות מתנחלים נגד אזרחים פלסטינים ורכוש פלסטיני.

כוחות הביטחון ביצעו כמה פעולות משמעותיות ברחבי הגדה המערבית, שבהן הרגו לפחות 5 חשודים בפעילות טרור  ועצרו למעלה מ-30 חשודים נוספים.  פעמיים לאורך השבוע האחרון, באופן חריג ולאור יום, ביצע צה"ל פעולות ומעצרים במחנה הפליטים בג'נין, כשחמאס והג'יהאד האסלאמי איימו על ישראל בהסלמה נוספת בתגובה.

הפיגועים העצימו את המתחים הפוליטיים בישראל כאשר גורמי ביטחון החליטו, למרות הכול, להשאיר בינתיים את ההקלות שתוכננו לרגל ימי הרמאדן. מדובר בין היתר במספר אישורי הכניסה לישראל, במספר המתפללים בהר הבית ובביקורי משפחות.  אף על פי כן, גל האלימות הנוכחי, המתיחות המתמשכת בשיח' ג'ראח ובאל-וולג'ה, יחד עם אישור התוכניות לטיילת חדשה, שתוקם על שרידי בית הקברות אל-יוספיה, השתלטות מתנחלים על מלון פלסטיני מוכר בעיר העתיקה והגרלת 468 דירות בגבעת המטוס במסגרת תכנית "דירה בהנחה", עוזרים להגביר את המתיחות ולהלהיט את האווירה, למרות מאמצי ההנהגות בירושלים, רמאללה ועזה להימנע מהתדרדרות לסבב נוסף.

פיגועי הטרור בישראל והמבצעים הצבאיים ברחבי הגדה המערבית מעלים את הפרמטרים "הפיגועים הפלסטיניים (בגדה המערבית)", "הפעולות הצבאיות של צה"ל (בגדה המערבית)" ו-"אלימות מתנחלים", במדד שתי המדינות, ל-8.5, ל-8 ול-8, בהתאמה. עליות אלה משקפות את חוסר הרלוונטיות של האמונה כי הסטטוס קוו יכול להישמר ללא מחירים לשני הצדדים. 

tsimarch22-1
TSI-Separator-2

אבו-מאזן מפרסם גינוי נדיר לפיגוע טרור בעוד ישראל מנסה לשמר את ההקלות לפלסטינים בתקופת הרמאדן

הנשיא הפלסטיני, אבו-מאזן, פרסם גינוי נדיר לפיגוע בבני ברק ב-29 במרץ. בהודעת הגינוי אמר כי "מעגל האלימות מראה כי שלום מקיף, צודק ויציב הוא הדרך הקצרה והנכונה ביותר להבטחת ביטחון ויציבות לשני העמים". את ההצהרה פרסם אבו-מאזן, לפי דיווחים, לאחר פניות של שר הביטחון, בני גנץ, ושל גורמים רשמיים אמריקניים, שהזהירו כי שתיקתו עלולה לסכן את המחוות, שעליהן הוכרז לאחרונה. אלו, כוללות הקלה בהגבלות התנועה והקפאה של הריסות בתים במהלך רמדאן, לצד העלאה ניכרת של מספר היתרי העבודה הניתנים לפועלים מעזה, ל-20,000 (המספר הגבוה ביותר מאז השתלטות חמאס על הרצועה, לפני 17 שנים).

נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, שלח את תנחומיו בשיחה שערך עם ראש הממשלה בנט, ואילו מזכיר המדינה האמריקני, אנתוני בלינקן, כינה את אירועי האלימות "בלתי מתקבלים על הדעת". את שרשרת הפיגועים גינו גם נשיא תורכיה, נשיא צרפת, בכירים באיחוד האירופי ובאו"ם, וכן שרי החוץ של מצרים, מרוקו, בחריין ואיחוד האמירויות, אשר נכחו בישראל במסגרת פסגת הנגב, בעת שאירע אחד הפיגועים.

מלך ירדן, עבדאללה השני, גינה אף הוא את הפיגועים בשיחתו עם הנשיא הרצוג בעמאן. קודם לכן נפגש המלך עבדאללה עם יו"ר הרש"פ אבו-מאזן ברמאללה במפגן הזדהות עם הפלסטינים, החשים מבודדים יותר ויותר בזירה העולמית. לדברי הפרשן הפלסטיני מוחמד דראגמה, "סדרת הפיגועים הפלסטינים בישראל משקפת מתיחות הולכת וגוברת בשטחי פלסטין על רקע תסכול עז הנובע מהאופן שבו מאמצים אזוריים ומאמצים בהובלת ארה"ב הרחיקו את הסוגיה הפלסטינית משולחן הדיונים". גנץ, שרצה להצטרף לפגישתם של אבו-מאזן ושל המלך עבדאללה ברמאללה, אך נחסם על ידי רה"מ בנט, נפגש למחרת עם המלך הירדני בעמאן, על מנת לדון במתיחות לקראת הרמדאן. בפגישתם פרש גנץ שורת צעדים להבטחת חופש פולחן לפלסטינים בירושלים במהלך החג ולשיפור באיכות חייהם של הפלסטינים בגדה המערבית ובעזה. קודם לכן פגש גנץ את שר החוץ הירדני, איימן ספדי, שנפגש בחשאי החודש גם עם עמר בר-לב, השר לביטחון פנים, לדיון במאמצים לשמירת השקט בירושלים במהלך רמדאן.

השמירה על צעדים המקלים את תנועת הפלסטינים במהלך רמדאן, חרף האלימות בעת האחרונה, מעלה את פרמטר "המקומות הקדושים בירושלים" מ-5 ל-6 החודש. ההודעה על העלאה ניכרת של מספר היתרי העבודה הניתנים לפועלים מעזה מעלה את פרמטר "המצב הכלכלי וההומניטרי בעזה" מ-4 ל-5. 


tsimarch22-2
TSI-Separator-2
פסגות מדיניות אזוריות אמנם מדירות מהן את הפלסטינים, אך משיבות את הסוגיה הפלסטינית אל התודעה

ועידות פסגה אזוריות היסטוריות, שבהן נפגשו החודש מנהיגים מישראל, ממצרים, מאיחוד האמירויות, ממרוקו ומבחריין, היוו צעד חיובי המחזק את שיתוף הפעולה באזור. עם זאת, בלטו בהיעדרם בפסגות אלו נציגי הפלסטינים, אשר הסכסוך עימם  הוא הגורם מספר אחת לנפיצות השטח, כפי שלצערנו הוכח במהלך פסגת הנגב.
ראש הממשלה בנט, נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, ונסיך הכתר של האמירות אבו דאבי, שיח' מוחמד בן זאיד אאל נהיאן, נועדו בשארם א-שיח' שבסיני לפגישה משולשת ראשונה מסוגה של מנהיגי ישראל, מצרים ואיחוד האמירויות. כמה ימים לאחר מכן, התכנסו שרי החוץ של ישראל, מצרים, איחוד האמירויות, בחריין ומרוקו בשדה בוקר ל"פסגת הנגב", בתיווכו של שר החוץ האמריקני, אנתוני בלינקן. אף שהדיונים בשני הכינוסים התמקדו בעיקר בחיזוק השותפות נגד איראן, חזרו  כל נציגי המדינות המשתתפות בוועידה, מלבד ישראל, על תמיכתם בפתרון שתי המדינות.

בדבריהם בסיכום הוועידה, הדגישו שרי החוץ של ארה"ב, מרוקו, מצרים, איחוד האמירויות ובחריין את חשיבות החייאתו של תהליך השלום בין הישראלים לבין הפלסטינים ("הסכמי אברהם אינם תחליף להסכם ישראלי-פלסטיני") וציינו כמה חשוב להבטיח את יכולת הקיום של מדינה פלסטינית, שבירתה היא מזרח ירושלים. שר החוץ, לפיד, הכריז על "פסגת הנגב" כפורום ביטחוני אזורי קבוע והזמין את הפלסטינים להצטרף אל המזרח התיכון החדש באומרו: "פותחים את הדלת גם לפלסטינים ומציעים להחליף את דרך הטרור בעתיד של קדמה והצלחה". ערב הפסגה נסע בלינקן לפגישה עם אבו-מאזן ברמאללה והתחייב בה להמשיך ולפעול כדי לקרב את הישראלים ואת הפלסטינים לשלום ו"למנוע פעולות של כל אחד מן הצדדים, שעלולות להגביר את המתיחות".

אף שמבקרים מתחו ביקורת על היעדר ייצוג לפלסטינים ב"פסגת הנגב", אין להתעלם מהשפעתה של ועידת הפסגה על השיח המקומי, האזורי והבין-לאומי. בעוד עיני העולם צופות בה, הביקורת על ועידת הפסגה וההצהרות הפומביות, שהשמיעו המשתתפים בסיומה, מחזירות את הסכסוך הישראלי-פלסטיני ואת פתרון שתי המדינות אל התודעה המדינית והציבורית, בתקופה שבה העולם טרוד בעיקר בנעשה באוקראינה.

בישראל מתחו מיד חברי כנסת מהאופוזיציה ביקורת נוקבת על הלחץ הציבורי בנוגע לסכסוך עם הפלסטינים. התמקדותו חסרת הפרופורציות של הימין בהצהרות התמיכה של המנהיגים הערבים בפלסטינים (הצהרות שרבים ציפו להן) משקפת תחושת פאניקה הולכת וגוברת בתגובה למגעים הבילטרליים המתמשכים בין ממשלת ישראל לבין גורמים פלסטינים ולהצעות פומביות מצד העולם הערבי, המעידות על מוכנותו לחיזוק היחסים עם ישראל. מגעים והצעות אלה הפיחו רוח חיים בשיח הישראלי המאמץ את רוחו של שלום אזורי, אשר יכלול גם (וקודם כל) את הפלסטינים. 

השפעת המעורבות הדיפלומטית, הממקדת מחדש את תשומת הלב בסכסוך הישראלי-פלסטיני החודש, העלתה את פרמטר "השחקנים הבין-לאומיים (ארה"ב)", במדד שתי המדינות, מ-7 ל-8 החודש. פרמטר "השחקנים הבין-לאומיים (העולם הערבי)" במדד נותר בעינו וערכו עומד על 8. ערך הפרמטר "השיח הציבורי הפלסטיני" יורד מ-5 ל-4.5, ואילו ערך הפרמטר "השיח הציבורי הישראלי" עולה מ-6 ל-7. ערך הפרמטר "יכולת הפתרון של סוגיות ליבה – ביטחון" במדד עולה אף הוא החודש, מ-7 ל-8, לנוכח כינונה של "ארכיטקטורת ביטחון אזורית" חדשה באזור, שתאפשר לצדדים המעורבים בה למנף בריתות אזוריות כדי לנוע קדימה, אל עבר הסכם הוגן ובר קיימא, שיספק מענה גם לצורכי הביטחון של ישראל. 

tsimarch22-3
TSI-Separator-4

סקר חדש: שיעור התמיכה של הפלסטינים בפתרון של שתי מדינות נותר יציב ועומד על 40 אחוזים

סקר חדש, שפרסם המרכז הפלסטיני למדיניות ולסקרים (PCPSR) החודש מראה כי שיעור התמיכה בפתרון שתי המדינות בקרב הפלסטינים בגדה ובעזה נותר יציב ועומד על 40 אחוזים (עלייה מ-39 אחוזים לפני שלושה חודשים). עם זאת, משקף הסקר תחושת תסכול הולכת וגוברת מן המבוי הסתום המדיני הנוכחי לצד עלייה בשיעור התמיכה באימוץ פתרון של מדינה אחת, אשר מטפס ל-32 אחוזים (בהשוואה ל-24 אחוזים לפני שלושה חודשים). עוד מלמד הסקר כי שיעור התמיכה בחזרה לעימותים מזוינים ולאינתיפאדה כאמצעי לשבירת הקיפאון עולה ל-52 אחוזים (בהשוואה ל-50 אחוזים לפני שלושה חודשים).

כאשר נשאלו על המהלכים הישראליים לשיפור תנאי המחיה בגדה המערבית וברצועת עזה בהיעדר תהליך שלום מדיני, התייחסו אליהם 63 אחוזים מן המשיבים הפלסטינים בחיוב. 68 אחוזים מן הפלסטינים מאמינים בכל זאת כי הסיכויים להקמתה של מדינה פלסטינית בחמש השנים הקרובות הם קלושים או לא קיימים כלל, בעוד 30 אחוזים מהם מאמינים כי קיים סיכוי בינוני או גבוה לכך. אחת מהמסקנות היא, אם כן, שהפלסטינים אינם קושרים בין צעדים אזרחיים וכלכליים חיוביים בשטח לבין התקדמות לעבר פתרון הסכסוך.

תחזית פסימית זו השתקפה בשיח הציבורי הפלסטיני החודש, שהתמקד בעיקר בהדרתם של הפלסטינים ובדחיקתן אל השוליים של סוגיות פלסטיניות בכינוסים אזוריים ובין-לאומיים. עם זאת, דעת הקהל בישראל משקפת עמדה הפוכה. המפגשים עם מנהיגים ערבים באזור מביאים לאימוץ הסיכוי לשלום אזורי, שיכלול בסופו של דבר את הפלסטינים. ערך הפרמטר "דעת הקהל הפלסטיני" במדד שתי המדינות יורד מ-6 ל-5 החודש, בשעה שהפרמטר "דעת הקהל בישראל" עולה מ-6 ל-7.

TSI-Separator-2
בכירים ופרשנים פלסטינים זועמים על "צביעות המערב" ביחס לסוגיה האוקראינית
הפלסטינים ביקרו את "הצביעות" ואת "המוסר הכפול", שהתבטאו בתמיכת המערב באוקראינה, בהשוואה ליחסו לסוגיית הכיבוש הישראלי, שלא זכתה לתשומת לב זהה או לדרישות לדין וחשבון של ישראל על פעולותיה. האמונה בקרב גורמים רשמיים פלסטינים ובציבור הפלסטיני היא כי המלחמה באוקראינה תפגע בעניינם ובמאבקם, תותיר אותם בחיפוש אחר תשומת לב בין-לאומית ובמקביל תאפשר לישראל להפנות חלק מהמגיעים מאוקראינה להתנחלויות.  

על הלך הרוח הזה דיבר נשיא הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן, בפגישתו עם שר החוץ האמריקני, בלינקן, ברמאללה. "האירועים הנוכחיים באירופה העידו על מוסר כפול בוטה", אמר לבלינקן והוסיף, "חרף פשעיו של הכיבוש הישראלי... איננו מוצאים איש שרואה בישראל אחראית להתנהלותה כמדינה מעל החוק". לדברי הפרשן מוחמד דראגמה, "הפלסטינים חשים כי מעולם לא היו בודדים כפי שהם בודדים כעת, כאשר העולם מתייצב במלוא הכוח נגד הפלישה הרוסית לאוקראינה, תומך בעם האוקראיני פוליטית, צבאית, כספית ובאמצעות סיוע הומניטרי נדיב ומשאיר את הפלסטינים להתמודד עם גורל דומה, אך ללא תמיכה או עם תמיכה קלושה בלבד".

בכנס "בין קייב לרמאללה", שערכה יוזמת ז'נבה החודש בהשתתפות השר נחמן שי, אמר אשרף אל-עג'רמי, שר לשעבר ברשות הפלסטינית ומראשי יוזמת ז'נבה: "אנחנו בישראל ופלסטין צריכים ללמוד, כי בכל פעם שיש סכסוך בעולם, זה משפיע בצורה זו או אחרת עלינו. אנחנו צריכים להגיע להסכם שייתן לשני העמים את הזכויות הלאומיות שלהם – חבל שאנחנו מפספסים את זה. כך אנחנו נגיע למצב גרוע אף יותר מזה שבין רוסיה ואוקראינה". 

התגובה הבינלאומית התקיפה לפלישה הרוסית לאוקראינה ולכיבושה על ידי הרוסים מאותתת על שינוי בתגובה האפשרית להסלמות עתידיות ביחסים בין הישראלים לבין הפלסטינים. לצד קולות הולכים ומתרבים הקוראים לתייג את ישראל  כמדינת אפרטהייד, עשוי השימוש בכלים דיפלומטיים וכלכליים, ליצור נורמות בין-לאומיות חדשות בתגובה להפרות אחרות של שלמות טריטוריאלית ושל המשפט הבין-לאומי. על כן, ערך הפרמטר "החלטות ונורמות בין-לאומיות" עולה מ-6 ל-7 החודש.   

tsimarch22-4
TSI-Separator-4
:אירועים נוספים

  • הכנסת אישרה את חוק האזרחות, השנוי במחלוקת, המקשה על פלסטינים לקבל מעמד תושב באמצעות נישואין לאזרחים ישראלים. שרת הפנים, איילת שקד, אמרה כי החוק שואף, מטעמים ביטחוניים ודמוגרפיים, להפחית הגירה של פלסטינים אל ישראל והודתה כי נועד "למנוע זכות שיבה זוחלת". לא נרשמו בשל כך שינויים באחד מהפרמטרים במדד.

  • הפלסטינים ערכו החודש סבב שני של בחירות מקומיות - כ-52 אחוזים מבעלי זכות הבחירה הצביעו בקלפיות ופת"ח טוענת לניצחונות בערים המרכזיות בגדה המערבית. למרות שיעור ההצבעה הנמוך יחסית, ברמאללה שאבו עידוד מהאופן בו התנהל התהליך ומתוצאותיו. לא נרשמו בשל כך שינויים באחד מהפרמטרים במדד.

  • ישראל הרסה 20 מבנים במאחזים בלתי חוקיים בגדה המערבית במבצע, שבו השתתפו 400 אנשי כוחות הביטחון. ימים ספורים לאחר מכן, גייסו ארגוני מתנחלים סכום כסף משמעותי והחלו לבנות מחדש, וכמעט באין מפריע, את המאחזים שנהרסו.  לא נרשמו בשל כך שינויים באחד מהפרמטרים במדד.
TSI-Separator-4
מדד שתי המדינות מובא לכם על ידי יוזמת ז'נבה, ארגון ישראלי ופלסטיני הפועל לקידום הסכם קבע בין ישראל לפלסטינים על בסיס פתרון שתי-המדינות
eulogo

Powered by Publicators