LOGOtsi
October20Hebrew
לחצו כאן והכירו את האינדקס האינטראקטיבי שלנו

אוקטובר בקצרה:

  • מאמצים מחודשים מצד ממשל טראמפ למחיקת הקו הירוק: ארה׳׳ב מאפשרת העברת כספם של משלמי המיסים להתנחלויות, וכן נוקטת פעולות בכדי לקבע את מעמדה של ירושלים.
  • הודעה על הרחבת ההתנחלויות בגדה המערבית: אישור להקמת כ-5,000 יחידות דיור בהתנחלויות, לאחר חודשים של הקפאה. בכל הופכת שנת 2020 לשנת שיא בבניה מעבר לקו הירוק.
  • ישראל וסודן חותמות על הסכם לנרמול היחסים: ההסכם, שנערך בתיווך אמריקאי, מצטרף להסכמים קודמים עם איחוד האמירויות ובחריין, אשר מובילים לשינוי בגישת ישראל בנוגע לשלום.
  • המשבר הכלכלי-פלסטיני בגדה המערבית ממשיך: ההשלכות של וירוס הקורונה שהוביל לסגר, לצד סירוב הרש"פ להכנסות ממסים שגובה ישראל, הובילו לנזק כלכלי חמור.
  • תוצאותיו של סקר מצביעות על יציבות בתמיכה בפתרון שתי מדינות בקרב ישראלים ופלסטינים: נתונים חדשים מצביעים על עליה בתמיכה הישראלית במדינה אחת, שאינה דמוקרטית.

התפתחויות אלו הורידו את מדד שתי המדינות ב-3.3% (ירידה של 0.18 נקודות מ-5.39 בחודש שעבר).
TSIgraphOctober
כדי ללמוד על מדד שתי המדינות של יוזמת ז׳נבה, אנא בקרו באתר המדד
TSI-Separator-2
ממשל טראמפ נוקט בצעדים חדשים למחיקת הקו הירוק

ב-28 לאוקטובר, במהלך שלפי הדיווחים הניע השגריר האמריקני בישראל דוד פרידמן, ממשלת טראמפ הרחיבה את הסכמי שיתוף הפעולה המדעי עם ישראל, דבר האפשר העברת כספי מיסים אל ההתנחלויות. מהלך זה מהווה אבן דרך משמעותית עבור ישראל, המצויה בתהליך סיפוח זוחל של הגדה המערבית. אליו מצטרף גם ממשל טראמפ, שעשה צעד נוסף בדרך להכרה רשמית במציאות של מדינה אחת. יום לאחר מכן משרד החוץ האמריקני נקט בצעד נוסף ברוח זו, והודיע שאזרחים אמריקניים שנולדו בירושלים יוכלו מעתה לציין את ישראל כמקום הולדתם בדרכוניהם.

המהלך של ממשל טראמפ המאפשר מימון של ההתנחלויות על ידי כספי המיסים האמריקניים, המאמץ החדש לקיבוע מעמדה של ירושלים,  וכן עידודו שבשתיקה להרחבת ההתנחלויות, הוריד את הפרמטר האמריקני מ-4 ל-2. בנוסף על כך, התעלמותו של ממשל טראמפ מהחלטות בין-לאומיות רבות באשר למעמד ההתנחלויות בגדה המערבית הוביל לפגיעה באמינותו וביעילותו, מה שגרם לירידת הפרמטר הרלוונטי מ-7 ל-6. 
SettlementsTaxpayerFunding
TSI-Separator-2

הבניה בהתנחלויות מתחדשת ומגיעה לשיא חדש

הקפאת הבניה בהתנחלויות הגיעה לסיומה החודש, לאחר אישורן של 4,948 יחידות דיור (ב- 14 וב- 15 באוקטובר). למעלה ממחצית מיחידות הדיור מצויות בשלב סופי, ככל הנראה לפני הבנייה. על פי ארגון ״שלום עכשיו״, מרבית יחידות הדיור מצויות בהתנחלויות מבודדות, מעבר לקווי הגבול של יוזמת ז׳נבה. כמו כן התוכנית כוללת ״אישור רטרואקטיבי נרחב של בנייה בלתי חוקית״ בהתנחלות עלי. אישורי בניה אלו הופכים את שנת 2020 לשנת שיא, עם המספר הגבוה ביותר של תכניות בניה בהתנחלויות, שקודמו מאז שנת 2012 (12,159 במספר).

"ברור שהצעד- לאחר שמאז פברואר האחרון הקפיא את תכנון הבניה ביו"ש כדי לא לפגוע בהסכמים עם איחוד האמירויות ובחריין – הוא אתנן פוליטי הישרדותי",  כתב המומחה הישראלי לביטחון שאול אריאלי במאמר בעיתון הארץ.

לצד גינויים מהפלסטינים ומירדן, הובילה ההכרזה הישראלית לגינוי משותף מצד שרי החוץ של גרמניה, צרפת, בריטניה, איטליה וספרד, שקראו להרחבת ההתנחלויות איום ש״מסכן עוד יותר את ההיתכנות של פתרון שתי המדינות״. ראוי לציין, כי לא פורסמה תגובה רשמית מצדן של איחוד האמירויות, בחריין או סעודיה. 

לאחר מכן, ב-25 באוקטובר, הוציא המנהל האזרחי היתר בנייה להתנחלות חדשה ובה כ-31 יחידות בעיר חברון, וזאת על אף הדיון בעתירה, שהוגשה בעניין זה, וצפויה להתקיים בינואר 2021.

אישור הקמתן של כ-5,000 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות בתמיכתו של שר הביטחון בני גנץ, הפחיתה את הפרמטר הממשלתי הישראלי מ-5 ל-4, בחודש אוקטובר.

PeaceNowOCT20
TSI-Separator-4

התקדמות בנורמליזציה עם סודן על רקע שינוי בסדרי העדיפויות של ישראל
 
ב-23 לאוקטובר, הוכרז על הסכם לנרמול היחסים בין ישראל לסודן. בהצהרה המשותפת שהוציאו שתי המדינות בשיתוף ארה"ב, לא היה כל אזכור לפלסטינים או לפתרון שתי המדינות. שר החוץ הסודני, עומאר גמר-אלאדין, הודיע כתוצאה מכך שההסכם ייכנס לתוקף רק לאחר אישור הפרלמנט של סודן, שייקח לפחות עוד כשנתיים. ואולם למרות זאת, מועצת הריבונות הסודנית (אחת משתי הזרועות העיקריות של ממשלת סודן הנוכחית) כבר החלה לפתוח את הגבולות האוויריים של המדינה לטיסות ישראליות והתקדמה עם הדיונים בנוגע להסכמים כלכליים. 

סקרים שבוצעו בקרב אזרחי סודן מצביעים על התנגדות מוחלטת מצידם להכרה בישראל, ומעידים על כך שההסכם מקובל בעיקר על המנהיגות ופחות על הציבור.  זאת בניגוד להסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות, שמראה פוטנציאל ליחסים קרובים בין העמים. ההסכם של ישראל וסודן מתעלם בין היתר מהפלסטינים, שגינוים למהלך היה מרוסן באופן יחסי. 

האווירה הכללית באזור, על רקע ההתקדמות בהסכמי הנורמליזציה והעדר התקדמות בסוגיית הפלסטינים, השפיעה על הלך הרוח הישראלי. סקר חדש שנערך על ידי מכון מתווים, מראה שכ-61% מהישראלים מעדיפים הסכמים נוספים עם מדינות ערב, לעומת 24% שמעדיפים שישראל תתעסק במציאת פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

״הציבור הישראלי כרגע לא עוסק בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני או בסכסוך״, אומר ד׳׳ר נמרוד גורן, ראש מכון מתווים. ״הוא (הציבור) לא רואה עדיפות לכך שהממשלה תתמודד עם הסוגייה, או שישנו אינטרס  ציבורי לקדם את השלום. בעוד ששיתוף פעולה אזורי נתפס באופן חיובי, הפלסטינים נשארים מאחור״.

ההתקדמות והמהלך לנורמליזציה בין ישראל לסודן, בעקבות ההסכם עם איחוד האמירויות ובחריין, חיזקו את האמונה בקרב ישראלים רבים שניתן להגיע לשלום אזורי ללא הפלסטינים. בעקבות כך, הפרמטר של העולם הערבי פחת מ-8 ל-6 בחודש אוקטובר.

IsraelSudan
TSI-Separator-2

הרשות הפלסטינית מתמודדת עם משבר כלכלי מתמשך

הכלכלה הפלסטינית ממשיכה לדעוך במהלך חודש אוקטובר. הנשיא מחמד עבאס האריך את מצב החירום הלאומי בחודש נוסף על רקע התפרצות הקורונה. סירוב הרש"פ לקבל הכנסות ממסים שנאספים על ידי ישראל, ממשיכה על הכנסתם של עובדי הציבור, שכבר 5 חודשים ברציפות מקבלים רק כ-50% משכרם.  כיום, גם תלשומים חלקיים אלו מצויים בסכנה, בעקבות הודעת הבנקים לרשות כי אינם יכולים להעניק הלוואות ממשלתיות נוספות. 

על פי נתוני הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, יותר מכ-50% מקבלי המשכורות ברשות הושפעו לרעה מהסגר שהוטל כתוצאה מהנגיף, כאשר 14% מהם הפסיקו לעבוד לחלוטין. כ-63% ממשקי הבית הפלסטינים בגדה המערבית לא הצליחו לכסות את ההוצאות שלהם לאורך הסגר, וכ-42% מהפלסטינים התמודדו עם העובדה שההכנסה שלהם פחתה לפחות במחצית. על פי הדיווחים, תמיכה כלכלית ממדינות ערביות ירדה בכ-82% בשמונת החודשים הראשונים של שנת 2020, ודו׳׳ח חדש שהתקבל מהבנק העולמי מעריך כי התוצר הגולמי המקומי (GDP) של הרשות צפוי להתכווץ השנה בכ-8%. 

Portland Trust הזהירו כי ״פרנסתן של משפחות רבות ברשות נמצאות בסיכון רב כאשר עשרות אלפי משפחות שוקעות אט-אט בעוני״. התפתחויות אלו הגבירו את הדאגה בקרב גורמי המודיעין הישראלים. בראיון שהעניק תא׳׳ל דרור שלום, ראש חטיבת המחקר באגף המודיעין של צה"ל, הדגיש שלום את החשש מהתפרצות גל אלימות על רקע נתוני האבטלה הגבוהים בקרב צעירים פלסטינים. 

נתונים חדשים מראים את הירידה החדה של הכלכלה הפלסטינית בגדה המערבית, ובכך מורידים את הפרמטר הרלוונטי מ-2 ל-3 בחודש הנוכחי. 

PMOworldbank
TSI-Separator-4

סקר חדש מראה תמיכה יציבה בשתי מדינות, אך אלטרנטיבות מדאיגות מראות מגמת עלייה

עלייה מצומצמת בתמיכה בפתרון שתי המדינות נרשמה בקרב הפלסטינים, כך עולה מסקר חדש של המרכז הפלסטיני לחקר מדיניות וסקרים באוניברסיטת תל אביב. הסקר פורסם ב-26 לאוקטובר, וממנו עולה כי כ-43% מהפלסטינים העדיפו שתי מדינות, בהשוואה לכ-39% בסקר שערך המכון כחודש קודם לכן. בקרב הציבור הישראלי - פתרון שתי המדינות נותר יציב עם 44% אחוזי תמיכה. 
מרות זאת, הסקר מצא עליה בתמיכה של יהודי ישראל ברעיון מדינה אחת ללא שוויון זכויות לפלסטינים- שעלה מכ-15% ל-22% , כשבמקביל חלה צניחה בתמיכה במדינה דמוקרטית אחת (ירידה מ-19% ל-10%). 

התוצאות הללו הורידו את הפרמטר של דעת הקהל בישראל מ-7 ל-6 בחודש אוקטובר, בעוד שפרמטר דעת הקהל הפלסטיני נותר זהה. 

ShikakiOCT20
TSI-Separator-2
The Two-State Index (TSI) is brought to you by the Geneva Initiative, a Palestinian-Israeli organization working to promote a negotiated peace agreement in the spirit of the two-state vision. The TSI is produced by an Israeli-Palestinian team, and reflects a unique bilateral perspective.
Think we missed something this month? Send us tips and comments here.
Footerlogos
This publication was produced with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the Geneva Initiative’s Two-State Index (TSI) editorial team and do not necessarily reflect the views of the European Union.
Advertisement
This message was sent byTwo-State Index, H.L. Education for Peace, Geneva Initiative, 33 Jabotinsky rd., Ramat-Gan 525108, Israel, .
You may notify us, any time, for no charge, of your refusal to receive advertisements by sending a refusal message to the address TSI@genevainitiative.org
or by pressing the "unsubscribe" link at the bottom of the message.

Powered by Publicators

Powered by Publicators