LOGOtsi
SeptHebrew
לחצו כאן והכירו את האינדקס האינטראקטיבי שלנו

ספטמבר בקצרה:

  • נחתמו עסקות נורמליזציה בין ישראל למדינות המפרץ: בהסכמים עם איחוד האמירויות הערביות ובחריין אין אזכור של פיתרון שתי המדינות, בעוד שפקידים פלסטינים מכחישים אותם כ"דקירה בגב"
  • פת"ח וחמאס ממשיכים במהלכי פיוס: הצעדים האחרונים מגיעים לשיאם בהחלטה לקיים בחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית בעוד חצי שנה
  • סקרים חדשים חושפים דעות ישראליות ופלסטיניות בעקבות הסכמי נורמליזציה: התמיכה הפלסטינית בפתרון של שתי מדינות יורדת בעוד שדעת הקהל הישראלית מחזיקה מעמד
  • גורמים בינלאומיים עוסקים מחדש בסכסוך הישראלי-פלסטיני: האו"ם ומדינות רבות מביעים תמיכה במשא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים בעקבות השעיית הסיפוח
  • הכלכלה הפלסטינית ממשיכה לסבול ממגפת הקורונה: נתונים סטטיסטיים חדשים חושפים את היקף האגרה בגדה המערבית ובעזה
  • פינוי נוסף של פלסטינים במזרח ירושלים: תושבים בשכונות סילוואן ושייח ג'ראח הורו למסור את ביתיהם לארגוני מתנחלים ישראלים, בעוד שהקפאת ההתנחלויות בפועל נמשכת

התפתחויות אלו הורידו את מדד שתי המדינות ב-0.3% (ירידה של 0.02 נקודות מ-5.41 בחודש שעבר).
TSIgraphSEPT
כדי ללמוד על מדד שתי המדינות של יוזמת ז׳נבה, אנא בקרו באתר המדד
TSI-Separator-2
ישראל חותמת על הסכמים עם איחוד האמירויות הערביות ובחריין בוושינגטון

ב-15 בספטמבר התקיים טקס חתימה על הסכמי נורמליזציה בבית הלבן בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות ובחריין. בחריין, אשר הכריזה על כוונתה לנורמליזציה של היחסים רק ארבעה ימים קודם לכן, חתמה על "הכרזת שלום," וציינה את השעיית ישראל מסיפוח הגדה המערבית כסיבה לכך. יש לציין כי אף אחד מההסכמים לא כלל אזכור של פיתרון שתי מדינות או מדינת פלסטין עצמאית, אם כי נציגי שתי המדינות אישרו מחדש את תמיכתם בשתיהן בהצהרות הציבוריות האחרונות.

הסכם ישראל-איחוד האמירויות כלל אכן התחייבות ל"פתרון צודק, מקיף, מציאותי ומתמשך לסכסוך הישראלי-פלסטיני ... העונה על הצרכים והשאיפות הלגיטימיות של שני העמים". כמו כן, התייחס ההסכם ל"חזון השלום" של ממשל טראמפ, המבוסס באופן רחב על תפיסת שתי המדינות. ההסכם גם לא כלל אף התייחסות להר הבית / אל חרם אל-שריף שהיה חלק מהודעתו ונתפס כמכשיר לגיטימציה לתפילה לא-מוסלמית באתר.

יתר על כן, דווח כי איחוד האמירויות קיבלה הבטחה מממשל טראמפ כי ארה"ב לא תתמוך בכל מהלכי סיפוח ישראליים לכל המוקדם לפני 2024. הודעה זו תרמה מעט להפחתת ההתנגדות הפלסטינית לעסקאות. התנגדות זו הודגשה על ידי שיגור טילים לישראל—במהלך טקס הבית הלבן—על ידי חמושים פלסטינים בעזה.

הרשות הפלסטינית גינתה בחריפות את ההחתמות כ"חרפה". מאמצה להפיק תגובה דומה מצד הליגה הערבית נכשל, וכתוצאה מכך הרשות הפלסטינית הפסיקה את ראשותה הזמנית בארגון מתוך מחאה. הנשיא עבאס המשיך ונשא דברים בפני האסיפה הכללית של האו"ם ב- 25 בספטמבר, ובה קרא לכנס בינלאומי בשנת 2021 שיפתח "תהליך שלום אמיתי".

יו"ר שותף ביוזמת ז'נבה, יוסי ביילין, בחן את אפשרות ההסכמים ליצור מנוף לעשיית שלום ישראלית-פלסטינית, והמליץ שיש "לשדרג את יוזמת השלום הערבית לקבוצת לחץ שלום אינטנסיבית, המועצמת ביחסים טובים עם הצד הישראלי והפלסטיני כאחד, ושמסוגלת לשוט ביניהם, לדבר איתם ברצינות, ולעזור לכל אחד מהם לצעוד קילומטר נוסף לעבר השלום".

בעוד שעסקאות הנורמליזציה עשויות לאפשר מינוף חדש עם ישראל, נכון להיום יכולתן להשיג תוצאות דומות עם הפלסטינים נמצאת בספק. הרשות נזהרת מתפקידו של מוחמד דחלאן, יריב עבאס המתגורר בדובאי ומשמש כיועץ לנסיך הכתר של איחוד האמירויות, מוחמד בן זאיד. ב-22 בספטמבר עצרו כוחות הביטחון של הרשות מספר תומכיו בגדה המערבית. בינתיים, לאיחוד האמירויות יש רק יחסים שוליים עם חמאס, לאחר שהכריזו בעבר על הקבוצה כארגון טרור.

בעוד שהשפעת הסכמי הנורמליזציה על הסיכוי לפיתרון של שתי מדינות טרם ברורה, כל הפרמטרים הרלוונטיים נותרו זהים בספטמבר.
UAEAnnexation
TSI-Separator-2

הפלסטינים נוקטים צעדים נוספים לקראת פיוס

הסכמי הנורמליזציה של ישראל המשיכו להניע את הפלסטינים לקראת פיוס בספטמבר. בעוד שההפגנה המשותפת המתוכננת בעזה לא הצליחה להתממש, החודש ערך עבאס פגישה ב-3 בספטמבר של כל הפלגים הפלסטינים, כולל חמאס והג'יהאד האיסלאמי. הפגישה הובילה להקמת ועדת תיאום והתחייבות לייצר תוכנית התנגדות אסטרטגית.

הפרשן הפלסטיני דאוד קוטאב העריך כי "מבחינה פוליטית לא רק ש[פת"ח וחמאס] מותשים והלחץ עליהם עצום, אלא שהחזון החד צדדי של ממשל טראמפ בתוספת המאמצים הישראליים לעקוף את הפלסטינים עם שתי מדינות מפרץ, דחף את הקיצוניים ביותר בציבור הפלסטיני להתבונן עמוק במה שמתרחש”. בין שאר הסימנים לשיפור היחסים בין פת"ח לחמאס בספטמבר, החשוב ביותר היה פגישה באיסטנבול בין בכירים משתי הסיעות, שאחריה הוכרז ב-24 בספטמבר כי הבחירות הפלסטיניות יתקיימו בחצי השנה הקרובה. בחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית, שהתקיימו לאחרונה בשנת 2006, יקדימו את הבחירות לנשיאות ולאש"ף.

נראה כי שני הפלגים מנסים לשדר לציבור הפלסטיני את חומרת המצב העומד בפני הפלסטינים - של חולשה חסרת תקדים בעולם - ולהוכיח את רצינות גישתם החדשה. "פת"ח וחמאס הבינו שהקלף היחיד שבידי הפלסטינים כיום הוא פיוס פנים-פלסטיני," לדברי בשאר עזזה, חבר המועצה הלאומית הפלסטינית של אש"ף. 

התפתחויות אלה הגדילו את פרמטר היחסים בין פת"ח לחמאס מ-3 ל-4 בספטמבר.

FatahHamasSept20
TSI-Separator-4

חל שינוי בדעת הקהל הפלסטינית בעקבות הסכמי הנורמליזציה, בעוד שדעות בישראל נותרות יציבות

סקר חדש של המרכז הפלסטיני למחקר מדיניות וחקר סקרים, שנערך בין התאריכים 9 - 12 בספטמבר, מצא כי התמיכה הפלסטינית בפתרון שתי המדינות ירדה ל-39%, נפילה של שש נקודות לעומת שלושה חודשים קודם לכן. מנגד, סקר של יוזמת ז'נבה הראה כי ריבוי חזק של ישראלים תומכים במשא ומתן עם הפלסטינים על בסיס פיתרון של שתי מדינות, עם 49% בעד ו-35% נגד. מנכ"ל יוזמת ז'נבה, גדי בלטיאנסקי, צוטט ב"ג'רוזלם פוסט" באומרו כי הסקר האחרון מדגים הבנה של הציבור הישראלי "כי גם בימי הקורונה יש צורך בתהליך שלום עם הפלסטינים וכי הוא עשוי אפילו לסייע בהתמודדות עם המשבר הנוכחי. הקריאה היא ברורה: אחרי מדינות המפרץ, עכשיו הגיע הזמן לדבר עם שכנינו הקרובים".

השינוי בדעת הקהל הפלסטינית הקטין בחודש זה את הפרמטר הרלוונטי מ-5 ל-4, בעוד שפרמטר דעת הקהל הישראלי נותר זהה.

GIpollSept20
TSI-Separator-2

הקהילה הבינלאומית מתחייבת מחדש בעקבות השעיית הסיפוח הישראלי

עם דחיית הסיכוי לסיפוח לעת עתה, נקטו גורמים בינלאומיים צעדים לתקשר מחדש עם ישראל והפלסטינים. ב-16 בספטמבר, מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרס דחק בפומבי בשני הצדדים להתחיל מחדש במשא ומתן, חזר על התמיכה בפתרון שתי המדינות, והצהיר כי האו"ם מבקש הן לקדם קשר ישראלי-פלסטיני ישיר והן לפתוח בישיבת הרביעייה (האו"ם, ארה"ב, האיחוד האירופי ורוסיה). אל מאמציו  של גוטרס הצטרף נשיא צרפת מקרון, שנשא דברים באסיפה הכללית של האו"ם ב-22 בספטמבר והדגיש את הצורך ב"משא ומתן מכריע שיאפשר לפלסטינים סוף סוף לקבל את זכויותיהם".

באותו יום, דן גם שר החוץ הרוסי לברוב במשא ומתן ישיר וציין שלמרות השעיית הסיפוח, "הבעיה [הישראלית-פלסטינית] עדיין קיימת". יומיים לאחר מכן הוציאו במשותף שרי החוץ של ירדן, מצרים, צרפת וגרמניה קריאה נוספת להפעלת המשא ומתן הישראלי-פלסטיני. בתחילת החודש ביקר שר המדינה הגרמני נילס אנן בישראל ואצל הפלסטינים (ונפגש עם מנהיגי יוזמת ז'נבה) כדי להעביר מסר דומה.

העליה במעורבות הבינלאומית בכל הנוגע למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים הינה סימן חיובי ומצביע על כך שמאמצים כאלה יימשכו, אך לא לוותה בפעולות כלשהן. לכן, כל הפרמטרים הרלוונטיים נותרו במקומם החודש.

FranceGermanEgyptJordan
TSI-Separator-4

נגיף הקורונה מאיים קשות על הכלכלה הפלסטינית
 
הזינוק במקרי הקורונה בגדה המערבית ובעזה המשיך לזרוע הרס בכלכלה הפלסטינית. דו"ח חדש של ועידת האו"ם לסחר ופיתוח הזהיר מפני "השלכות כספיות חמורות" מאמצעי סגר, בעוד שתמיכה מתורמים הינה "הנמוכה ביותר מזה יותר מעשור". הלשכה המרכזית הפלסטינית לסטטיסטיקה צופה כעת כי התוצר הפלסטיני יירד השנה ב-13.5%, והמסחר בשוק המניות הפלסטיני ירד ב-70%. במשך החודש הרביעי ברציפות שולמו רק 50% ממשכורות הציבור ע"י הרשות, שממשיכה לסרב להעברת כספי מיסים מישראל במחאה על סיפוח פוטנציאלי (עמדה שאושרה על ידי הרשות בגלל שהסיפוח "הושעה" רשמית ולא בוטל על ידי ישראל).

על פי הדיווחים, בכירי ביטחון ישראלים חזרו גם הם על אזהרת האו"ם מתוך חשש מהתפרצות פוטנציאלית של אלימות. סוגיות הקשורות להשעיית התיאום הביטחוני בין ישראל לפלסטינים תורמות למצוקה כלכלית בגדה המערבית, מונעות מתן היתרי עבודה, ומעכבות את הסחר בין ישראל לרשות.

בעזה, שנותרה תחת סגר מאז סוף אוגוסט, האבטלה הגיעה ל -46%, אחד השיעורים הגבוהים בעולם, בעוד שמקרי הקורונה עלו ליותר מ-2,800. עם זאת, הפסקת האש בין ישראל לחמאס שתווכה באוגוסט נשמרה במשך מרבית ספטמבר. הרקטות ששוגרו מעזה במהלך טקס החתימה בוושינגטון וההתקפות האוויריות של ישראל בתגובה, לא הובילו להתפרצות רחבה יותר של אלימות.

בעוד שהכלכלה הפלסטינית ניצבת בפני אתגרים מונומנטליים, הפרמטרים הרלוונטיים לא השתנו בספטמבר. הפסקת האש המתמשכת בין ישראל לחמאס הורידה את שני הפרמטרים הקשורים להתקפות פלסטיניות וישראליות בעזה מ-6 ל-5.

UNCTADreport
TSI-Separator-2

פינוי הפלסטינים במזרח ירושלים נמשך

ב-9 בספטמבר קבע בית משפט השלום בירושלים כי יש לפנות ארבע משפחות פלסטיניות בשכונת סילוואן במזרח ירושלים ולהעביר את בתיהן למתנחלים ישראלים. בתוך שבוע, שתי החלטות בית משפט נוספות הוחלטו לטובת מתנחלים במזרח ירושלים, מה שהוביל לצווי פינוי של שלוש משפחות פלסטיניות נוספות וקשיש. על פי שלום עכשיו, 70 משפחות פלסטיניות נוספות במזרח ירושלים נמצאות כעת בתיקי פינוי.

ספטמבר ציין חודש נוסף בו לא התכנסה מועצת התכנון העליונה לקידום הבנייה בגדה המערבית. המועצה לא התכנסה מאז פברואר, אם כי דווח כי נתניהו קרא לפגישה בחודש הבא במטרה לאשר קידום של 5,000 בתי התנחלות חדשים.

אף שפינויים נוספים עלולים להשפיע בסופו של דבר על היכולת ליצור בירה פלסטינית בת קיימא במזרח ירושלים, כל הפרמטרים הקשורים לנושא זה ולהרחבת ההתנחלויות נותרו זהים בספטמבר.

JerusalemEvictions
TSI-Separator-4
The Two-State Index (TSI) is brought to you by the Geneva Initiative, a Palestinian-Israeli organization working to promote a negotiated peace agreement in the spirit of the two-state vision. The TSI is produced by an Israeli-Palestinian team, and reflects a unique bilateral perspective.
Think we missed something this month? Send us tips and comments here.
Footerlogos
This publication was produced with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the Geneva Initiative’s Two-State Index (TSI) editorial team and do not necessarily reflect the views of the European Union.
Advertisement
This message was sent byTwo-State Index, H.L. Education for Peace, Geneva Initiative, 33 Jabotinsky rd., Ramat-Gan 525108, Israel, .
You may notify us, any time, for no charge, of your refusal to receive advertisements by sending a refusal message to the address TSI@genevainitiative.org
or by pressing the "unsubscribe" link at the bottom of the message.

Powered by Publicators

Powered by Publicators