NoAnnexation
LOGOtsi
TSI-Separator-5
בין קורונה לסיפוח - הזוית הפלסטינית | שלישי, 4.8 | 19:00‬
‪הצטרפו אלינו מחר לשיחה מרתקת עם ארבעה בכירים פלסטינים, שידברו על השפעת הקורונה ואיום הסיפוח על החברה הפלסטינית ‬.

לינק לשיחה:
JulyHebrew
לחצו כאן והכירו את האינדקס האינטראקטיבי שלנו
TSIgraphJuly

יולי בקצרה:

  • מאמצי הסיפוח של נתניהו מושהים: התגברות תחלואת הקורונה ושינוי הדינמיקה הפוליטית של ארה"ב הקפיאו את מהלך הסיפוח בזמן שהקהילה הבינלאומית ממשיכה להתנגד לסיפוח
  • שיתוף פעולה ישראלי-פלסטיני מועט בגל השני של הקורונה: הפסקת התיאום האזרחי בעקבות איומי הסיפוח ניכרת בשטח ופגעה במאמץ המשותף להילחם במגיפה, בעיקר בגדה המערבית
  • פת"ח וחמאס מודיעים על תוכניות להילחם ביחד בסיפוח: מסיבת עיתונאים משותפת עם מנהיגים משתי התנועות רמזה על כוונות, שכבר נכשלו בעבר, להתחיל בתהליך פיוס
  • המפלגה הדמוקרטית של ארה"ב מאמצת שפת מצע חדשה על ישראל-פלסטין: אף על פי שאין מדובר בשינוי קיצוני, המצע מציע כעת יותר דרכם  לקידום פתרון שתי המדינות ומשקף עמדה יותר שוויונית כלפי ישראל והפלסטינים

התפתחויות אלו העלו את מדד שתי המדינות ב-0.9% (גידול של 0.01 נקודות מ-5.17 בחודש שעבר).
כדי ללמוד על מדד שתי המדינות של יוזמת ז׳נבה, אנא בקרו באתר המדד
TSI-Separator-1
אמצעי הסיפוח הישראליים בהשהיה לעת עתה

במהלך יולי לא ביצעה ישראל אף פעולה לקראת סיפוח אזורים בגדה המערבית. בפומבי, נתניהו אמר מעט בנושא ולא היה שום סימן לתכנון רציני למהלך קרוב. שר הביטחון בני גנץ אמר ב-5 ביולי כי "נכון לעת הזו, חייבים להתמודד עם המשבר הענק שאנחנו נמצאים בתוכו ... ואז נוכל להמשיך לעסוק בסיפוח". בתוך כך, בתחילת יולי קיבלה הוועדה לביקורת המדינה בכנסת דוח של המטה לביטחון לאומי בנושא הכנות לסיפוח אשר הוגדר כ"בסיסי, כללי ושטחי עד כדי מבוכה".

שר החוץ גבי אשכנזי, לאחר שנשאל ב-29 ביולי  אם הסיפוח הוסר מסדר היום של ממשלת ישראל, השיב כי "אף אחד לא מדבר על זה, בצדק". מאחורי הקלעים אמר שר בכיר כי התקיים "כמעט אפס" דיון ברמת הקבינט בנושא. עוד דווח על הודעתו של יו"ר הכנסת יריב לוין כי ממשל טראמפ - שממנו ממתין נתניהו לאור ירוק לגבי סיפוח - מתמקד בעיקר בסוגיות פנימיות, כאשר הסיפוח כעת נדחק לעדיפות נמוכה. 

התפתחויות אלה התרחשו לצד דיווחים כי ארה"ב תתעקש שישראל תסכים לבצע וויתורים לפלסטינים לצד כל מהלך של סיפוח. דייוויד שנקר, האחראי על המזרח התיכון במחלקת המדינה, אמר כי "אנו קוראים לישראלים לא לעשות דבר שימנע את היישום של תוכנית טראמפ״. יותר ויותר התברר כי השקפותיו של היועץ הבכיר של הבית הלבן, ג'ארד קושנר, הן המובילות את עמדת הממשל על הסיפוח. קושנר מאמין כי "אם אתה מבצע רק סיפוח, רק בורר את הסיפוח מתוכנית טראמפ, אתה שולל כל סיכוי שהתוכנית אי פעם תשמש כמצע למשא ומתן", אומר נמרוד נוביק, חבר הוועד המנהל של מפקדים למען ביטחון ישראל.  בראיון ל"ניוזוויק"  שנערך ב- 20 ביולי, קושנר לא הזכיר את הסיפוח וטען כי תוכנית טראמפ לא "נועדה לעורר אי פשרנות פלסטינית כך שראש הממשלה הישראלי נתניהו ... יוכל לעשות כל מה שהוא רוצה בגדה המערבית״.

במקביל, 12 סנאטורים דמוקרטיים הציעו חקיקה שתבטיח כי הסיוע לישראל לא ישמש למימון הסיפוח. החקיקה מופיעה כתיקון לתקציב הביטחון של ארה"ב לשנת 2021 אך אין סבירות שתקודם בסנאט אשר בשליטת הרפובליקנים. עם זאת, יחד עם מכתבים שפורסמו לאחרונה מהדמוקרטים בקונגרס שאיימו להתנות סיוע לישראל, היה זה סימן משמעותי לאופן בו כל מהלך סיפוח ישראלי יכול להשפיע על מערכת היחסים בין ארה"ב וישראל. ״עצם העלאת נושא הסיוע הצבאי לדיון הוא בפני עצמו פורץ דרך. זו שבירת שיאים״, הסביר רוב מאלי, נשיא ומנכ"ל קבוצת המשבר הבינלאומית. ״אז במובן הזה, בין אם אתה מסכים עם החקיקה, בין אם אתה חושב שלחקיקה תהיה השפעה או לא, זה לחצות את הרוביקון״.

עוד ביולי המשיכו שחקנים בינלאומיים להשמיע  את אזהרותיהם לישראל על סיפוח, ביניהם פניות אישיות של הנשיא מקרון מצרפת וראש הממשלה ג'ונסון מבריטניה. ראוי לציין כי יצאה הצהרה משותפת של שרי החוץ של מצרים, צרפת, גרמניה, וירדן ב-7 ביולי, המעידה על מאמץ ערבי-אירופי מתואם למניעת הסיפוח. אזהרה מרומזת חסרת תקדים הגיעה מראש הממשלה הירדני, עומר רזאז, שאמר כי "אם ישראל תסגור את הדלת לפתרון של שתי מדינות, הייתי בהחלט יכול להסתכל על כך בחיוב, לו היה ברור שאנו פותחים את הדלת לפתרון דמוקרטי של מדינה אחת״. דבריו הגיעו יום אחד לאחר ששר החוץ המצרי ביקר ברמאללה כדי להפגין תמיכה בפלסטינים.

המאמצים להילחם בסיפוח נמשכו גם בקרב שחקני החברה האזרחית הישראלית. אלה כללו קמפיינים חדשים, אירועים ציבוריים ונוכחות חזקה בעצרות האחרונות נגד ממשלת נתניהו. ב- 13 ביולי, נערכה ישיבה של 14 ארגוני חברה אזרחית ישראלית ופלסטינית, כולל יוזמת ז'נבה,  בהובלת ניקולאי מלאדנוב שליח האו"ם, במהלכה נדונו ותואמו המאמצים להתנגד לסיפוח. הפלסטינים מצדם נאלצו לבטל עצרת נגד סיפוח שתוכננה ל-14 ביולי בגלל עליית מקרי נגיף הקורונה בגדה המערבית.

בעוד המאמץ מושהה לעת עתה, נראה כי לוח הזמנים למהלכי סיפוח פוטנציאליים יישאר פתוח בחודשים הקרובים. מהלכים בטווח המיידי לא נראים  סבירים, אך מספר גורמים - כמו מיתון מגיפת הקורונה או שינוי הדינמיקה הפוליטית של יחסי ישראל וארה"ב - עלולים לגרום לעליית הנושא מחדש  לקראת הסתיו הקרוב. אולם ביולי, כל הפרמטרים הרלוונטיים נותרו זהים.

IntlwarningAnnexation
TSI-Separator-1

שיתוף הפעולה הישראלי-פלסטיני במלחמה במגיפה ממשיך להדרדר

בעוד שישראל והגדה המערבית חוו גל שני חמור של מקרי נגיף הקורונה, השעיית שיתופי הפעולה והקשרים בין הרשות הפלסטינית לישראל הפריעה למאמצי טיפול במגפה. במהלך ישיבת מועצת הביטחון של האו"ם ב-21 ביולי, השליח המיוחד מלאדנוב הדגיש את חוסר יכולתה של הרשות לספק שירותים וסיוע הומניטרי בגלל סירובה המתמשך, במחאה על סיפוח פוטנציאלי, לקבל כספי מס שגבתה ישראל. בפרט, הרשות הפלסטינית לא הצליחה לנקוט אמצעים נדרשים  עבור פלסטינים באזור C בגדה המערבית, שקודם לכן התאפשרו על ידי תיאום עם ישראל.

סכסוך נוסף נוצר כאשר כוחות ישראליים הרסו מבנה שהפלסטינים טוענים שהיה מרכז בדיקות לקורונה בחברון, בעוד שצה"ל הכחיש כי הבניין תוכנן למטרה זו. נידאל פוקאה, המנהל הפלסטיני של יוזמת ז'נבה, טען כי "עד הכרזות הסיפוח, נרשם תיאום מלא בהתמודדות עם הקורונה. החלפנו מידע עם ישראל, למדנו מהניסיון ואף נרשמו מספר רב של מקרים בהם היה שיתוף פעולה רפואי למען הצלת חיים. היום עוברים רבבות עובדים פלסטינים לישראל ובחזרה, ואין מנגנון משותף שיוודא כי הם אינם מביאים מחלות בעוברם מצד לצד״.

למרות התפתחויות אלו, לא חל שינוי מהותי בתיאום הביטחוני הישראלי-פלסטיני מהחודש שעבר. הפרמטר הרלוונטי נותר אפוא זהה ביולי.

MladenovCOVID
TSI-Separator-2

פתח וחמאס נוקטים צעדים ראשוניים לקראת התקרבות מחדש

ב-2 ביולי התקיימה מסיבת עיתונאים של מזכ"ל פתח ג'יבריל רג'וב וסגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, סאלח אל-עארורי, ובמהלכה הודיעו השניים על "תכנית פעולה משותפת" נגד אמצעי הסיפוח הישראלי״. הוצג מעט תוכן לגבי ההתנהלות העתידית של שתי התנעות, אולם נחשפו תוכניות להפגנה משותפת בעזה שתכלול נאומים של הנשיא עבאס ויו"ר חמאס איסמעיל הנייה. בינתיים, פעילות זו נדחתה עקב חילוקי דעות פנימיים.  במסיבת העיתונאים התחייב רג'וב כי "שני הצדדים יבקשו לייצר את המודל  שהעם הפלסטיני חיכה לו״. הוא הדגיש כי הסיפוח הוא הכדור שיהרוג את פתרון שתי המדינות והצהיר על כוונה להגביר את הלחץ על ישראל בנושא.

לדבריו של כתב הארץ ג'קי ח'ורי, ״אמירותיהם לגבי שיתוף פעולה עתידי וחזית מאוחדת נשמעו אמינים, אך הם לא הניעו את דעת הקהל הפלסטינית במיוחד. במהלך 13 שנות הקרע בין חמאס לפתח, פלסטינים שמעו מאות הצהרות של מנהיגי שני הצדדים על סיום הפיצול וההסכמים בכל הרמות ... אך לא נמצאו תוצאות״.

בעודו מדגיש את הנקודה האחרונה, אמר האנליסט הפוליטי מרמאללה מוחמד יונס כי ״מהלך זה אינו רציני ונועד רק לאיים על ישראל״. הוא ציין כי ״הפיוס מחייב צעדים רציניים לסיום החלוקה בין הגדה המערבית לעזה, בנייה מחדש ואיחוד המוסדות הפוליטיים וקשרי שותפויות פוליטיות ואין לנו שום סימן שזה יקרה״. עם זאת, האני אל-מסרי, מנהל המרכז הפלסטיני למחקרי מדיניות ולמחקרים אסטרטגיים מסאראת, אמר כי המאמץ ״הראה אפשרות לשני הצדדים לעבוד במשותף על אף סכסוכיהם הפנימיים״.

גם נוכח צעד שהינו סמלי בעיקרו לקראת התקרבות המייצג את ההתקדמות ביחסי פת"ח-חמאס, הפרמטר הרלוונטי עלה מ-1 ל-2 החודש.

FatahHamasHeb
TSI-Separator-2

שפת מצע חדשה למפלגה הדמוקרטית של ארה"ב משקפת את עמדתה המשתנה על ישראל-פלסטין

המפלגה הדמוקרטית של ארה"ב סיימה לנסח את מצע המדיניות שלה ב-28 ביולי, והתוצאה כללה שינויים בולטים הקשורים לישראל ולפלסטינים. לצד ״מחויבות לביטחון ישראל, יתרונה הצבאי האיכותי, זכותה להגן על עצמה, ותמיכה בתזכיר ההבנה משנת 2016״, נכתב כעת במצע כי "הדמוקרטים מכירים בערכו של כל ישראלי וכל פלסטיני" ומביעים תמיכה ב"פתרון של שתי מדינות במשא ומתן המבטיח את עתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית עם גבולות מוכרים וששומר על זכותם של הפלסטינים לחיות בחופש ובביטחון במדינה ברת קיימא שלהם״. המסמך גם מבהיר כי "הדמוקרטים מתנגדים לכל צעד חד צדדי של כל אחד מהצדדים - כולל סיפוח - המערער את הסיכויים לשתי מדינות", מתנגד ל"התרחבות ההתנחלויות, ומבטיח להחזיר את הקשרים הדיפלומטיים בין ארה"ב והפלסטינים וסיוע הכרחי לעם הפלסטיני בגדה המערבית ועזה, בהתאם לחוק האמריקני״.

למרות שהשינויים לא הרחיקו לכת כפי שדגלו בהם מספר חברים פרוגרסיביים במפלגה, הם ייצגו "צעדים משמעותיים שכבר הגיע זמנם תוך שמירה על אחדות מפלגתנו", אמר השגריר לישראל לשעבר דן שפירו, שהיה חלק מוועדת הגיבוש של המצע. "לראשונה אנו מביעים  בבירור ההתנגדות שלנו להתרחבות ההתנחלות הישראלית. לראשונה אנו מצהירים באופן ברור ובשמנו את ההתנגדות לסיפוח ישראל של שטחים בגדה המערבית. אנו מצהירים בבירור כי אנו נמשיך לעמוד נגד הסתה וטרור, ובפעם הראשונה אנו מכירים בזכותם של פלסטינים לחיות במדינתם שלהם״.

לדברי מייקל קופלוב, מנהל המדיניות בפורום המדיניות של ישראל, המצע הציג "כמה צעדים חשובים המהווים התקדמות מהסעיפים הדמוקרטיים הקודמים על ישראל, כולל  ההכרזה כי ארה"ב חייבת לקיים קשר עצמאי עם העם הפלסטיני".

לפיכך, שיפור עמדות המפלגה הדמוקרטית ביחס למדיניות המסייעת להקל על פתרון של שתי מדינות הגדיל את הפרמטר של ארצות הברית מ-2 ל-3 ביולי.

ShapiroSchneider
TSI-Separator-4
The Two-State Index (TSI) is brought to you by the Geneva Initiative, a Palestinian-Israeli organization working to promote a negotiated peace agreement in the spirit of the two-state vision. The TSI is produced by an Israeli-Palestinian team, and reflects a unique bilateral perspective.
Think we missed something this month? Send us tips and comments here.
Footerlogos
This publication was produced with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the Geneva Initiative’s Two-State Index (TSI) editorial team and do not necessarily reflect the views of the European Union.
Advertisement
This message was sent byTwo-State Index, H.L. Education for Peace, Geneva Initiative, 33 Jabotinsky rd., Ramat-Gan 525108, Israel, .
You may notify us, any time, for no charge, of your refusal to receive advertisements by sending a refusal message to the address TSI@genevainitiative.org
or by pressing the "unsubscribe" link at the bottom of the message.

Powered by Publicators

Powered by Publicators