LOGOtsi
TSI-Separator-5
AprilHebrew
לחצו כאן והכירו את האינדקס האינטראקטיבי שלנו
TSIgraphAPRIL

:אפריל בקצרה

  • נתניהו וגנץ חותמים על הסכם קואליציוני, מגדילים את הסיכוי לסיפוח: אם תוקם ממשלה ישראלית חדשה, היא תוכל להתקדם בצעדים רשמיים לסיפוח שטחים בגדה המערבית בקיץ. 
  • הפלסטינים והקהילה הבינלאומית מגיבים לסכנת הסיפוח: פרסום הפרטים של הסכם הקואליציה הישראלית גוררים איומים מצד עבאס, אזהרות מצד גורמים אזוריים ובינלאומיים, ופוטנציאל לאור ירוק מותנה מממשל טראמפ.
  • המשך שיתוף הפעולה בין ישראלים לפלסטינים בנושא קורונה: ההתפתחויות החיוביות נמשכות, אך נוצר חיכוך לאחר פעולות ישראליות נגד הרשות הפלסטינית במזרח ירושלים.
  • הכלכלה הפלסטינית מתחילה לשלם מחיר כבד עקב המגיפה: פורסמו תחזיות חמורות עוד בטרם נקבע מלוא הנזק הכלכלי.
  • עלייה באלימות בגדה המערבית בחודש השני ברציפות: מגמת ההתגברות בהתקפות של מתנחלים על פלסטינים נמשכת.

התפתחויות אלו העלו את מדד שתי המדינות ב-5%. (ירידה של 0.02 נקודות מ-5.21 בחודש שעבר).
כדי ללמוד על מדד שתי המדינות של יוזמת ז׳נבה, אנא בקרו באתר המדד
TSI-Separator-1
סיפוח הגדה המערבית עלול לצאת לפועל  לאחר הסכם נתניהו-גנץ

הסכם הקואליציה שנחתם ב-20 באפריל על ידי נתניהו וגנץ יצר סיכוי להקמת ממשלה ישראלית לאחר שנה של בחירות חוזרות ללא הכרעה. ההסכם גם מגדיל משמעותית את הסיכוי לסיפוח ישראלי של חלקים של הגדה המערבית, ומאפשר לממשלה לנקוט בהליכי סיפוח החל מה-1 ביולי. עם זאת, מספר גורמים בהסכם הופכים את דרכה של הממשלה הפוטנציאלית לסיפוח ללא ברורה.

בסעיף 28 נקבע כי "בכל הנוגע להצהרת הנשיא טראמפ, ראש הממשלה וראש הממשלה החלופי יפעלו בהסכמה מלאה של ארה"ב, לרבות לעניין המפות מול האמריקאים ובהידברות בינלאומית בנושא". סעיף 29 קובע במפורש כי חקיקה לסיפוח תתבסס על "הסכמה שהושגה עם ארצות הברית." טרם הובהרו סופית תנאי ארה"ב להסכמה כזאת, והדבר תלוי גם בעדיפויות הפוליטיות של ממשל טראמפ. לכאורה, הסכמה אמריקאית אמורה להינתן רק כחלק מהקשר רחב יותר, בו ישראל תאמץ פורמלית את מתווה טראמפ כולו, הכולל כידוע הצעה לכינון מדינה פלסטינית בהמשך הדרך. שאלה נוספת פתוחה היא הפירוש והמשמעות שינתנו למונח "הידברות בינלאומית" ומה יהיה משקלה, במיוחד נוכח ההתנגדות הגורפת לסיפוח בקרב כלל הקהילה הבינלאומית. 

בסעיף 28 נקבע גם כי אמצעי חקיקה לקראת סיפוח יינקטו "תוך חתירה לשמירה על האינטרסים הביטחוניים והאסטרטגיים של מדינת ישראל, ובהם הצורך בשמירה על היציבות האזורית, שמירה על הסכמי השלום וחתירה להסכמי שלום עתידיים." טרם ברור כיצד תוכל ישראל להתקדם עם הסיפוח בהתחשב ביחסיה האיזוריים, כגון עמדתן של ירדן ומצרים כנגד הסיפוח והסכנה ליציבות היחסים איתן ועם מדינות נוספות באזור. כמו כן, ראוי לציין כי הסכם הקואליציה אינו מכיל שום שפה הקשורה באופן ספציפי לפתיחת משא ומתן לשלום עם הפלסטינים או להשגת פיתרון של שתי מדינות—יעדים כביכול של "החזון לשלום" של ממשל טראמפ.

שלל גורמים אחרים עשויים להשפיע על החלטתה הסופית של ישראל, במיוחד עמדתה של מערכת הביטחון, כמו כן גורמים משפטיים וכלכליים בנוסף לדעת הקהל. מבחינה פוליטית, אף כי מפלגת כחול-לבן של גנץ צפויה להתנגד לסיפוח חד-צדדי, עוצמת ההתנגדות והיקפה בתוך המפלגה עדיין לא לגמרי ברורות.

נוכח הסעיף המפורש בהסכם הקואליציוני שמאפשר להתקדם לסיפוח, הפרמטרים הקשורים לחוק הישראלי בגדה המערבית והשליטה הישראלית בשטח C פחתו מ-5 ל-4 ו מ-3 ל-2 בהתאמה. בנוסף, סיפוח הגדה המערבית כרעיון המשתרש ומתקבל בקרב הזרם המרכזי הישראלי העביר את פרמטר דעת הקהל הישראלי מ-7 ל-6.
RavidAgreementText
TSI-Separator-1

הסבירות הגוברת לסיפוח מעוררת תגובה בינלאומית נרחבת

לאחר חתימתם של גנץ ונתניהו על הסכם הקואליציה שלהם, הופיע מחמוד עבאס בטלוויזיה הפלסטינית ב-22 באפריל וקבע כי כל ההסכמים הפלסטינים עם ישראל וארה"ב "יבוטלו לחלוטין" אם ישראל תבצע צעדי סיפוח בגדה המערבית. מבין האפשרויות של אבו מאזן בתגובה לסיפוח—שיהווה הפרה חד משמעית של הסכמי אוסלו—ההחלטה העיקרית תהיה לבטל את כל ההסכמים הקודמים עם ישראל, מה שיוביל לסיום התיאום הביטחוני בין שני הצדדים. ד"ר סאמיח אל-עבד, מנהל משא ומתן פלסטיני לשעבר, טען כי סיפוח בקעת הירדן "יבטל את פיתרון שתי המדינות לחלוטין. עבור הפלסטינים [בקעת הירדן] הינה סל המזון ואזור להתרחבות עירונית עתידית. היא גם יעד תיירותי [בגלל] ים המלח, הבסיס לאקוויפר עשיר מאוד לחקלאות וגם לשימוש ביתי... והשער לסחר חוץ. בלעדיה אין עתיד לשום ישות פוליטית פלסטינית. "

נראה כי התגובה מצד גורמים רשמיים בארה"ב הצדיקה את חששותיהם של הפלסטינים. שר החוץ, מייק פומפאו, הודיע כי "סיפוח הגדה המערבית נתון להחלטתה של ישראל." נראה כי הצהרה זו מניחה כי בקרוב תוקם ממשלה על בסיס הסכם נתניהו-גנץ, שכן ממשל טראמפ קבע בעבר כי צעד כזה הוא תנאי להתקדמות הסיפוח. ימים לאחר מכן הוסיף דובר מחלקת המדינה כי ארה"ב "מוכנה להכיר בפעולות ישראליות להרחבת הריבונות הישראלית ולהחלת החוק הישראלי על אזורים בגדה המערבית ש[תוכנית טראמפ] צופה כחלק ממדינת ישראל. "

ההתנגדות הבולטת ביותר לסיפוח הישראלי הפוטנציאלי הגיעה מהאו"ם ומהאיחוד האירופי - כולל הצהרה חריפה של צרפת כי כל מהלך כזה "לא יעבור ללא תגובה וללא השפעה על מערכת היחסים שלנו עם ישראל" - כמו גם מרוסיה וסין. ב-30 באפריל, קבוצת שגרירים מעשר מדינות אירופאיות מחו רשמית בפני משרד החוץ הישראלי נוכח תכנית הסיפוח, והדגישו כי לכל פעולה כזו תהיינה השלכות חמורות הן על יציבות המזרח התיכון והן על מעמדה של ישראל בקהילה הבינלאומית. בינתיים, ירדן פתחה בקמפיין לשכנוע מנהיגים זרים ללחוץ על ישראל בנוגע לסיפוח, תוך אזהרה על השלכות חמורות על היציבות האזורית והסיכויים לפיתרון של שתי מדינות.

ד"ר נמרוד גורן, ראש מכון מיתווים, הסביר כי "סוג הסיפוח שנתניהו יבחר בסופו של דבר לבצע ישפיע על חומרת התגובה הבינלאומית. התגובה של הפלסטינים בשטח - בין אם אלימה ובין שלא - תהיה גם גורם מכריע." בתוך ישראל והשטחים הפלסטיניים, ארגוני החברה האזרחית הפעילו מצידם מאמצים נגד הסיפוח. בין שאר הפעולות, 22 הארגונים הפלסטינים והישראלים המרכיבים את "קואליציית שתי המדינות" הפועלת בחסות יוזמת ז'נבה, שלחו מכתב ב-14 באפריל למספר שחקנים בינלאומיים, בו הם קוראים למנוע את הסיפוח ולנסות להשיב את ישראל והפלסטינים למשא ומתן.

רמת ההתנגדות לסיפוח הישראלי של הגדה המערבית בקרב חברי הקהילה הבינלאומית באפריל הגדילה את פרמטר המעורבות של הצד השלישי מ-6 ל-7.

Channel13EU
TSI-Separator-2

שיתוף הפעולה סביב משבר הקורונה  נמשך למרות מתחים חדשים

באפריל נרשמו מקרים חדשים וחיוביים של שיתוף פעולה בין ישראל לפלסטינים הקשורים למאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. הוקמה ועדה רפואית ישראלית-פלסטינית משותפת, וישראל הסכימה עקרונית  לקדם העברת גספי גביית המסים בשיעור של 500 מיליון שקל בחודש לרשות הפלסטינית למשך שישה חודשים (אם כי כרגע לא ברור אם צעד זה אכן ייצא לפועל). יתרה מזאת, על פי דיווח תקשורתי, קבוצה של רופאים ואחיות פלסטינים מעזה קיבלו הכשרה על ידי צוות רפואי ישראלי במעבר ארז, וקבוצה אחרת מעזה הותרה לאחר מכן להגיע לסדנת הכשרה באשקלון, לפי אותו דיווח. 

עם זאת, את רוח שיתוף הפעולה שנוצר לאחר פרוץ המגפה, מלווה גם הדינמיקה הפוליטית של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. בתחילת אפריל עצרה משטרת ישראל את עדנאן ג'ית', מושל ירושלים מטעם הרשות הפלסטינית, ואת שר הרשות הפלסטינית לענייני ירושלים פאדי אל-הדמי, שניהם בגין ביצוע פעולות בירושלים הקשורות לנגיף הקורונה. ב-15 באפריל, השביתה משטרת ישראל מרכז לבדיקת הנגיף בשכונת סילוואן שבמזרח ירושלים, שערכות הבדיקה שלה סופקו על ידי הרשות הפלסטינית. שבוע לאחר מכן מנעו הרשויות הישראליות מהמשטרה הפלסטינית לאכוף תקנות הקשורות לווירוס הקורונה, למרות שהתירו אכיפה כזו בשני מקרים קודמים.

למרות התפתחויות אלה, באופן כללי שיתוף הפעולה הישראלי-פלסטיני בהקשר של משבר הקורונה היה פרודוקטיבי באפריל, וכל הפרמטרים הרלוונטיים נותרו כפי שהיו.

MitvimCOVID
TSI-Separator-2

הכלכלה הפלסטינית בגדה המערבית סובלת תחת מגבלות הקורונה

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הפלסטינית הודיעה באפריל כי היא צופה שהכלכלה הפלסטינית תסבול מהפסדים של כ-2.5 מיליארד דולר, בהנחה שהשפעות מגיפת ווירוס הקורונה יימשכו לפחות עד סוף מאי, כאשר התמ"ג בשנת 2020 ירד ב-14% לעומת 2019. בנוסף צפויה ירידה בצריכה הפרטית והציבורית בסך של 1.3 מיליארד דולר, וירידה בהשקעה בכ-2.1 מיליארד דולר (43.4%), עם השלכות דרסטיות על מגזר השירותים בפרט, כמו כן על התיירות, התעשייה, הבנייה והחקלאות. יתרה מזאת, ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד שתאייה חשף כי הירידה בהכנסות מקומיות ובהכנסות  ממסים הגדילה את הגירעון התקציבי של הרשות לכ-1.4 מיליארד דולר. 

אותות של תקווה לעזרה כספית הופיעו כאשר 59 חברי קונגרס אמריקאים דחקו בפומבי בממשל טראמפ לחדש את הסיוע לפלסטינים. הדבר בא בעקבות הודעה על תרומה של 5 מיליון דולר מארה"ב המיועדת למימון בתי החולים בירושלים בשבועות הקרובים. ב-22 באפריל הודיע המזכיר פומפאו כי ממשל טראמפ עשוי לשקול לשחרר כספים נוספים.

אין ספק שהמגיפה תשפיע משמעותית על הכלכלה הפלסטינית, גם אם מלוא היקף הנזק לא יהיה ידוע בטווח הקרוב. באפריל, הפרמטר הרלוונטי פחת מ-4 ל-3.

PalsEconomyWAFA
TSI-Separator-4

עלייה באלימות בגדה המערבית 

בחודש אפריל עלה מספר ההתקפות האלימות של מתנחלים ישראלים נגד פלסטינים בגדה המערבית, מגמה שנמשכת מהחודש הקודם. ארגון זכויות האדם הישראלי "בצלם" רשם 23 אירועים בשלושת השבועות הראשונים של חודש אפריל, אותו מספר שדווח לחודש מרץ כולו (הנתונים הסטטיסטיים הסופיים לאפריל טרם פורסמו). האירועים כללו התקפות בכלי נשק וכן מעשי וונדליזם. בינתיים דיווח צה"ל גם על עליית מקרי יידוי אבנים על ידי פלסטינים לעבר כלי רכב אזרחיים ישראלים.

בעוד שמגמות אלה ניכרות, האלימות הישראלית והפלסטינית בגדה המערבית נותרה ברמה נמוכה יחסית לעת עתה, וכל הפרמטרים הרלוונטיים נותרו כשהיו באפריל.

BtselemAttacksHEB
TSI-Separator-5

למה לצפות בחודש הבא:

  • פסק הדין של בג"ץ בשבוע הראשון של חודש מאי - האם ניתן להקים ממשלה על בסיס הסכם נתניהו-גנץ
  • ההרכב הסופי וסדרי העדיפויות של ממשלת ישראל, בהנחה שתקום
  • התפתחויות ב"יום הנכבה" (15 במאי) - היום בו מציינים הפלסטינים את עקירתם בשנת 1948 - אשר בעבר כללו הפגנות ומידה של אלימות
TSI-Separator-4
The Two-State Index (TSI) is brought to you by the Geneva Initiative, a Palestinian-Israeli organization working to promote a negotiated peace agreement in the spirit of the two-state vision. The TSI is produced by an Israeli-Palestinian team, and reflects a unique bilateral perspective.
Think we missed something this month? Send us tips and comments here.
Footerlogos
This publication was produced with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the Geneva Initiative’s Two-State Index (TSI) editorial team and do not necessarily reflect the views of the European Union.
Advertisement
This message was sent byTwo-State Index, H.L. Education for Peace, Geneva Initiative, 33 Jabotinsky rd., Ramat-Gan 525108, Israel, .
You may notify us, any time, for no charge, of your refusal to receive advertisements by sending a refusal message to the address TSI@genevainitiative.org
or by pressing the "unsubscribe" link at the bottom of the message.

Powered by Publicators

Powered by Publicators