LOGOtsi
TSI-Separator-5
NovemberHebrew

:נובמבר בקצרה

  • ממשל טראמפ מכריז על שינוי בגישתו להתנחלויות: פומפאו אמר שארה"ב תחדל מלהתייחס להתנחלויות בגדה המערבית כאל "מפירות את החוק הבינלאומי".
  • סבב לחימה חדש בין ישראל לג'יהאד האסלמי: חיסול מפקד הג'יהאד האסלמי הוביל לחידוש שיגורי הרקטות והתקיפות מהאוויר, בשעה שהחמאס צופה במתרחש מהצד ונמנע מלהתערב.
  • בית הדין האירופי לצדק פסק לגבי סימון מוצרים מההתנחלויות: ההחלטה על סימון מוצרים שיוצרו בהתנחלויות מחבלת במאמצים להציג את ישראל והשטחים הכבושים כישות אחת.
  • ישראל עומדת בפני מערכת בחירות שלישית בשנה האחרונה: נתניהו וגנץ נכשלו בהרכבת ממשלה, בשעה שנתניהו מואשם בשלושה סעיפים.
  • הפלסטינים מתקדמים לקראת בחירות: מכשולים משמעותיים עדיין קיימים בדרך לבחירות, חרף תמיכה לכאורה מצד הפלגים הפלסטינים השונים.

התפתחויות אלו העלו את מדד שתי המדינות ב-0.2% (גידול של 0.01 נקודות מ-5.55 בחודש שעבר).

כדי ללמוד על מדד שתי המדינות של יוזמת ז׳נבה, אנא בקרו באתר המדד
TSI-Separator-1

ממשל טראמפ וההתנחלויות – הצהרה חדשה, מדיניות ישנה

מזכיר המדינה האמריקאי, מייק פומפאו, הודיע ב-18 בנובמבר כי ארה"ב תחדל מלהתייחס להתנחלויות הישראליות כאל "מפירות את החוק הבינלאומי". בכך הפך פומפאו את חוות הדעת של מחלקת המדינה מ-1978, אשר הגדירה את ההתנחלויות כבלתי חוקיות. ההחלטה התקבלה בברכה וזכתה לשבחים הן מצד ראש הממשלה, בנימין נתניהו והן מצד מנהיג "כחול לבן", בני גנץ, בשעה שאש"ף הודיע שמדובר בפעולה איומה "המשדרת מסר ברור לפיו ממשל טראמפ מתעלם לחלוטין מהחוק הבינלאומי." הליגה הערבית גינתה את הצעד בתקיפות, והאו"ם והאיחוד האירופי חזרו והדגישו את עמדותיהם שההתנחלויות אינן חוקיות. הנציגה העליונה לענייני חוץ וביטחון של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, אמרה בעקבות כך כי "ההתנחלויות מאיימות לסכל לחלוטין את פתרון שתי המדינות."

הצהרת פומפאו אינה משנה את מעמדן המשפטי של ההתנחלויות (שהוגדרו כבלתי-חוקיות לפי אמנת ז'נבה הרביעית), את המצב בשטח או את המדיניות בפועל של הממשל הנוכחי המאפשרת לישראל להרחיב את ההתנחלויות. ההצהרה גם לא תיארה את ההתנחלויות כמכשול לשלום, כפי שהוגדרו על-ידי ממשלים קודמים בארה"ב. מכאן שממשל טראמפ מתרחק כעת עוד יותר מתמיכה פוטנציאלית בתכנית שלום שהייתה עשויה להביא להקמת שתי מדינות.

החלטתו של ממשל טראמפ, ההופכת על פיהם ארבעה עשורים באמצעות אימוץ מדיניות סלחנית כלפי ההתנחלויות, הורידה את מדד התמיכה האמריקאית בפתרון שתי המדינות מ-4 ל-3.

BTSsetttlements
TSI-Separator-2

חילופי אש בין ישראל לג'יהאד האסלמי בעקבות חיסול ממוקד

סבב חדש של שיגורי רקטות מעזה החל בעקבות חיסולו של באהה אבו אל-עטא, מפקד בכיר של הג'יהאד האסלמי בליל ה-12 בנובמבר. עטא, ראש הסניף הצפוני בעזה, היה אחראי לשיגורי הרקטות שנורו לשטח ישראל באוקטובר. ראש הממשלה נתניהו טען שהוא תכנן לשגר מתקפות נוספות בקרוב. במהלך פעולות הגומלין של אש רקטות ומתקפות מן האוויר מצד ישראל נהרגו 35 פלסטינים, בניהם כ- 24 אנשי צבא. באחת התקריות נהרגו תשעה אזרחים בהפצצה אשר ישראל הגדירה כטעות. כ-500 טילים שוגרו לשטח ישראל והביאו לשיתוק כמעט מוחלט של החלק הדרומי והמרכזי של ישראל למשך יומיים אך לא גרמו לפגיעות בנפש בישראל.

מרכיבים ראויים לציון בסבב לחימה זה היו החלטת החמאס לא להתערב (מלבד שני שיגורי טילים ב-16 בנובמבר, אשר צה"ל ייחס באופן פומבי לאלמנטים סוררים בארגון) והחלטתה של ישראל להבחין בין מטרות בחמאס ובג'יהאד האסלמי. בעבר נהגה ישראל להטיל את האחריות לכל ירי טילים מעזה על החמאס והפציצה מטרות של החמאס כפעולת תגמול או מתקפות שבוצעו על-ידי ארגונים אחרים.

סלין טובול, השותפה לניהול המכון לשיתוף פעולה כלכלי, אמרה שעטא נחשב "לבעיה עבור החמאס ולא רק עבור ישראל", משום שהפרותיו החוזרות ונשנות של הסכמי הפסקת אש איימו לגרור את ישראל והחמאס לעימות נוסף. טובול אמרה שההתמקדות בג'יהאד האסלמי מחזקת את תפיסת הארגון כ"שחקן" המאתגר את ישראל והופכת את החמאס ל"משתף פעולה" לדעתם של פלסטינים רבים. ייתכן שההתמקדות בגיהאד האסלאמי מגבירה את הפופולריות של הארגון על חשבון החמאס. למרות שהקיבולת הצבאית של הג'יהאד נחלשה כעת, יכולתו של החמאס להכיל את הג'יהאד תלך ותיחלש אם החמאס לא יוכל לקצור יתרונות מוחשיים מההסדרים שלו עם ישראל.

שיתוף הפעולה הסמוי בין ישראל לחמאס מתחזק כעת. על פי הדיווחים, בכיר בחמאס בשם באסם נעים ציין את "האינטרס הפלסטיני" כסיבה לארגון להימנע מהסלמה עם ישראל, במקביל לחלוקת השלטון הפלסטיני בין עזה לגדה המערבית.

לפיכך, המדד הקשור לסיכויי מלחמה בעזה ירד בחודש נובמבר מ-6 ל-5.

AAWSAT
TSI-Separator-2

בית המשפט האירופי פסק שמוצרים מההתנחלויות חייבים לשאת סימון של מקורם

ב-12 בנובמבר פסק בית המשפט האירופי לצדק שמדינות האיחוד חייבות לסמן מוצרים מהתנחלויות בישראל. בהחלטתו אמר בית המשפט שיש לאפשר לצרכנים לקבל החלטות מודעות "לא רק לגבי בריאותם, סביבתם הכלכלית ושיקולים חברתיים, אלא גם לגבי שיקולים אתיים," ולציית לחוק הבינלאומי. 

הפסיקה היוותה התפתחות חיובית בסיכויים לפתרון שתי מדינות הודות לאבחנה שהיא עושה בין ישראל לבין התנחלויות בגדה המערבית מעבר לקו הירוק. לדעתו של ד"ר נמרוד גורן, ראש מכון "מתווים", "ההחלטה מחזקת את הראייה האירופאית המסורתית" המגדירה בנפרד מוצרים מההתנחלויות ועשויה לשמש כ"זרז חיצוני" לתגובה למאמצי ממשל טראמפ לנרמל את מעמד ההתנחלויות.

החלטתו של בית המשפט סיפקה תזכורת נוקבת לישראל לגבי האופן שבו הקהילה הבינלאומית תופסת את ההתנחלויות - כחלק שאינו שייך לישראל, וחידדה את הדיון והמודעות לגבי גבולותיה של ישראל. בכך, החלטת בית המשפט הסיטה את המדד הרלוונטי מ-4 ל-5.

ECJdecision
TSI-Separator-3

ישראל עומדת כנראה בפני מערכת בחירות שלישית במספר, במקביל לאישומים נגד נתניהו

התפתחויות משמעותיות חלו בזירה הפוליטית הפנימית של ישראל בחודש נובמבר, שנותרה משותקת. ב-20 בנובמבר הודה מנהיג מפלגת "כחול לבן", בני גנץ, בכישלונו להקים ממשלה ונתן לכנסת 21 ימים נוספים למצוא פתרון להימנע ממערכת בחירות שלישית. מספר ימים לאחר מכן הואשם נתניהו בהונאה, שוחד והפרת אמונים. הסיכויים לממשלת אחדות נותרו נמוכים בגלל שרוב חברי מפלגת הליכוד ממשיכים לתמוך בנתניהו ומפלגת "כחול לבן" הצהירה שלא תכהן ביחד עם ראש ממשלה שתחת כתב אישום.

ללא סיכוי להקמת ממשלה בעתיד הנראה לעין, תהליך השלום הישראלי-פלסטיני קופא על שמריו. לפיכך, המדדים העיקריים נותרו ללא שינוי בחודש נובמבר.

Indictment
TSI-Separator-4
התקדמות מתמשכת לקראת בחירות ברשות הפלסטינית, למרות מכשולים שטרם הוסרו

צעדים נוספים ננקטו בחודש נובמבר לקראת בחירות חדשות ברשות הפלסטינית. החמאס הסכים לתכניתו של הנשיא עבאס לערוך בחירות ולכינוס אסיפה לאומית של מנהיגי הסיעות הפלסטיניות, אשר כולם הסכימו לעריכת בחירות – רק אחרי שהנשיא עבאס פרסם צו נשיאותי המכריז רשמית ומפרט תנאים לבחירות. עם זאת, הקבוצה תבעה גם את הפעלתה מחדש של המועצה המחוקקת הפלסטינית, שעבודתה הושעתה מאז 2007. לעת עתה, דווח כי הנציג המיוחד של האו"ם, ניקולאי מלדנוב, התחייב לסייע בבחירות.

בשלב מוקדם יותר בנובמבר הוציא עבאס תזכיר לחתימת כל הסיעות הפלסטיניות בגדה המערבית ועזה, שבו יתחייבו לחוק הבחירות מ-2007 ולעריכת בחירות במזרח ירושלים. הסוגיה האחרונה היא עדיין אבן נגף כל עוד לא ברור אם ישראל תתיר את הכללת מזרח ירושלים, אך גם עבאס וגם החמאס הצהירו שלא יקיימו בחירות ללא השתתפותם של הפלסטינים ממזרח ירושלים.

הסיכויים לבחירות ברשות הפלסטינית עדיין אינם וודאיים. לפיכך המדד הרלוונטי נותר ללא שינוי בנובמבר.

Mladenov
TSI-Separator-5
The Two-State Index (TSI) is brought to you by the Geneva Initiative, a Palestinian-Israeli organization working to promote a negotiated peace agreement in the spirit of the two-state vision. The TSI is produced by an Israeli-Palestinian team, and reflects a unique bilateral perspective.
Think we missed something this month? Send us tips and comments here.
Footerlogos
This publication was produced with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the Geneva Initiative’s Two-State Index (TSI) editorial team and do not necessarily reflect the views of the European Union.
Advertisement
This message was sent byTwo-State Index, H.L. Education for Peace, Geneva Initiative, 33 Jabotinsky rd., Ramat-Gan 525108, Israel, .
You may notify us, any time, for no charge, of your refusal to receive advertisements by sending a refusal message to the address TSI@genevainitiative.org
or by pressing the "unsubscribe" link at the bottom of the message.

Powered by Publicators

Powered by Publicators