LOGOtsi
TSI-Separator-5
DecemberHebrew

:דצמבר בקצרה

  • בית הדין הפלילי הבינלאומי מודיע כי יתכן ויפתח בחקירה של פשעי מלחמה שבוצעו לכאורה על-ידי ישראל והפלסטינים: ההחלטה הסופית האם לפתוח בחקירה תתקבל תוך 120 יום מההודעה.
  • נראה שישראל והחמאס מתקרבים לשביתת נשק: שני הצדדי נקטו בצעדים משמעותיים והדיווחים מרמזים שהם קרובים להסכמה.
  • ישראל קיצצה כספי מסים נוספים מהרשות הפלסטינית: ניכוי כספים בסכום השווה לכספים המשולמים למשפחות אנשי מיליציה פלסטינים שנהרגו או נפצעו בשנה האחרונה, צפוי להחליש עוד את הרשות הפלסטינית.
  • סקר חדש מראה שישראלים ופלסטינים עדיין מעדיפים את פתרון שתי המדינות: המשך התמיכה במדינה פלסטינית עצמאית לצד ישראל גובר על כל אפשרות אחרת.
  • בית הנבחרים של ארה"ב נקט בצעדים פרודוקטיביים: יממן סיוע לפלסטינים, הפגין תמיכה בפתרון שתי המדינות והתנגדות לסיפוח.
  • לא הושגה התקדמות משמעותית לקראת בחירות ברשות הפלסטינית: עבאס ממתין עם פרסום הצו הרשמי עד להסכמתה של ישראל לאפשר בחירות במזרח ירושלים.

התפתחויות אלו העלו את מדד שתי המדינות ב-0.7% (גידול של 0.03 נקודות מ-5.56 בחודש שעבר).

כדי ללמוד על מדד שתי המדינות של יוזמת ז׳נבה, אנא בקרו באתר המדד
TSI-Separator-1

בית הדין הפלילי הבינלאומי הודיע על כוונתו לחקור פשעי מלחמה של ישראל והחמאס

ב-20 בדצמבר הודיע בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג כי "ישנו בסיס סביר לפתיחת חקירה" לגבי פשעי מלחמה שביצעו לכאורה ישראל והפלסטינים בגדה המערבית, מזרח ירושלים ורצועת עזה. לגבי המלחמה שהתחוללה ב-2014 בין ישראל לחמאס בעזה, הדו"ח של בית הדין הפלילי הבינלאומי מאשים את ישראל ביוזמה מכוונת של לפחות שלוש מתקפות בלתי-פרופורציונלית, הריגה מכוונת וגרימה מכוונת של פציעות חמורות, וכן תקיפה מכוונת של צוותים או מוסדות של הצלב האדום. הדו"ח מאשים את החמאס בתקיפה מכוונת של אזרחים ישראלים תוך שימוש באזרחים פלסטינים כמגינים אנושיים, שלילה מכוונת של הזכות למשפט הוגן מאזרחים, הריגה מכוונה, עינויים או יחס לא-אנושי, וכן פגיעה בכבוד הפרט.

ואולם, התובעת הראשית, פאטו בנסודה, בחרה להפנות את שאלת סמכות השיפוט של בית הדין הפלילי הבינלאומי לפורום הקדם-משפטי של בית הדין, חרף סברתה שפלסטין ממלאת אחר ההגדרה של מדינה לפי אמנת רומא של בית הדין. לפורום ניתנו 120 ימים להודיע על החלטתה. אם החקירה תיפתח, היא עשויה לכסות גם פשעים שבוצעו על ידי ישראל לקידום התנחלויות בגדה המערבית, וכן את השימוש של צה"ל ב"אמצעים לא-קטלניים וקטלניים" נגד פלסטינים במהלך הפגנות לאורך גבול עזה. עורך הדין מיכאל ספרד, היועץ המשפטי של "יש דין", מצפה שהפורום הקדם-משפטי של בית הדין הפלילי הבינלאומי יתמוך בעמדתה של בנסודה לגבי סמכות השיפוט, בין היתר עקב פעולות החקירה הזעומות שישראל נוקטת בגדה המערבית. עו"ד ספרד ציין כי "רק 20% מהתלונות שהוגשו ב-2018-2017 על פשעים שביצעו חיילים נגד פלסטינים בגדה המערבית הובילו לפתיחת חקירה של צה"ל, ורק כ-3% מהחקירות הובילו להגשת כתב אישום". 

הודעת בין הדין הפלילי הבינלאומי כבר השפיעה על מדיניותה של ישראל בגדה המערבית, ועל פי הדיווחים, הצעדים לקראת סיפוח בקעת הירדן הוקפאו לאחר שנתניהו ביטל את הפגישה הבין-משרדית הראשונה שקבע לדיון בסוגיה. בנוסף, שר החוץ, ישראל כץ, אמר שפינוי  הכפר הבדואי חאן אל-אחמר נדחה עקב תביעה אפשרית מצד בין הדין הפלילי הבינלאומי. הכפר הוא אחד המחסומים האחרונים העומדים בפני ישראל להקמת התנחלות באזור 1E צפונית-מזרחית לירושלים, מהלך שהיה חוצה את הגדה המערבית לשניים, מונע רציפות טריטוריאלית פלסטינית ואפשרות של הקמת מדינה פלסטינית עתידית.

אם בית הדין הפלילי הבינלאומי יפתח בחקירה פלילית, הוא יאשר בכך את התייחסותה של התובעת הראשית לפלסטין כאל מדינה, עובדה שעשויה להיות לה השפעה ארוכת טווח על מדיניות ההתנחלות של ישראל בגדה המערבית. לעת עתה, הודעת בית הדין הפלילי הבינלאומי מסיטה את מדד המוסדות וההליכים המשפטיים מ-3 ל-4.

ICC
TSI-Separator-2

סימני התקרבות להסכם שביתת אש בין ישראל לחמאס

בדצמבר המשיכו חמאס וישראל להתקדם לקראת הסכם הפסקת אש כאשר שני הצדדים נוקטים בצעדים רלוונטיים. ב-26 בדצמבר נמסר כי ההפגנות השבועיות של הפלסטינים לאורך גבול עזה עם ישראל, שהתקיימו מאז מארס 2018, יושעו עד לסוף מארס, וכי לאחר מכן יתקיימו מדי חודש ובאירועים מיוחדים. סימן נוסף המעיד על ההתקדמות להפסקת אש היה ההיתר שהעניקה ישראל לתחילת הבנייה של בית חולים שדה בצפון עזה על-ידי קבוצת מתנדבים נוצרים אוונגליסטים מארה"ב.

התפתחויות אלו עוררו את זעמם של הפת"ח והרשות הפלסטינית, אשר לא היו צד לתיאום. ראש הממשלה של הרשות הפלסטינית, מוחמד שתייה, טען שבניית בית החולים תשמש את "חזון השלום" של ממשל טראמפ והוסיף כי הפסקת אש פוטנציאלית היא "ראיה נוספת למאמצים לחיזוק הפילוג [בין פת"ח לחמאס]". לדברי נידאל פוקהה, מנכ"ל המועצה הפלסטינית של יוזמת ז'נבה, "כל הסדר בין חמאס לישראל נתפס באור שלילי ברשות הפלסטינית וכצעד נוסף לקראת הקמת ישות נפרדת של החמאס בעזה".

אם יושג, הסכם הפסקת אש בין  יעניק לגיטימציה נוספת לחמאס כשולט בעזה ויחריף את הפילוג המדיני הפנימי של הפלסטינים עם פת"ח. לעת עתה, מאחר והתפרצות של סבב אלימות קשה בעזה אינה נראית סבירה, הצעדים שננקטו לקראת השגת הסכם במהלך דצמבר הורידו את מדד הסיכויים למלחמה מ-5 ל-4.  

GazaFieldHospital
TSI-Separator-2

ממשלת ישראל מבצעת קיצוץ נוסף בכספים לרשות הפלסטינית

הקבינט הביטחוני של ישראל החליט ב-29 בדצמבר לנכות 43 מיליון דולר של כספי מסים מהרשות הפלסטינית, הסכום אשר בשנה האחרונה נקבע כתשלום למשפחות של אנשי מיליציה פלסטינים שנהרגו או נפצעו. כספים אלה מתווספים ל-138 מיליון דולר של מסים שכבר נוכו מהרשות הפלסטינית על-ידי ישראל מתשלומים לאסירים פלסטינים ובני משפחותיהם.

ההחלטה לא רק מחלישה את מצבה הכספי של הרשות הפלסטינית אלא גם מזיקה לתדמיתה בקרב הפלסטינים, מאחר ובחודש אוקטובר הסכימה הרשות לחזור ולקבל כספי מסים מישראל לאחר שסירבה לקבלם בעקבות ניכויים קודמים של ישראל. הצעד גם נתפס כמגדיל את הסיכויים לאלימות בגדה המערבית. לפני הצבעת הקבינט הביטחוני בנושא, דווח כי ראש השב"כ, נדב ארגמן, הזהיר כי "ניכוי הכספים עלול לגרום לאי שקט ותסיסה".

ואולם, יש להמתין ולראות מה יהיו השפעות הקיצוצים. כל הפרמטרים הרלוונטיים נותרים לפיכך ללא שינוי בחודש דצמבר. 

IsraelPAtaxfunds
TSI-Separator-3

סקר חדש של דעות הישראלים והפלסטינים לגבי פתרון שתי מדינות

סקר שנערך על-ידי יוזמת ז'נבה מצא שמבין האפשרויות הכוללות פתרון שתי מדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני או כל סוג שהוא של תוצאה המבוססת על מדינה אחת, האפשרות הראשונה היא המועדפת על רוב הישראלים (57%) ועל רבים (42%) מהפלסטינים. בנוסף, הסקר הראה שרוב הישראלים (56%) סבורים שהמשך הסטטוס קוו ללא כל התקדמות לקראת שלום עם הפלסטינים מזיק לישראל. באופן דומה, הסקר מצא שרוב גדול של הפלסטינים (81%) סבורים שסטטוס קוו מזיק לסיכויים למדינה פלסטינית עצמאית.

בהגיבו על תוצאות הסקר, אמר מנכ"ל יוזמת ז'נבה גדי בלטיאנסקי, כי "הציבור [הישראלי] מציאותי יותר ממנהיגיו ומבין שהיעדר תהליך דיפלומטי ומאמץ אמיתי לפתרון הסכסוך פוגע בישראל".

לאור תוצאות הסקר המעידות על המשך התמיכה בפתרון שתי המדינות בקרב ישראלים ופלסטינים כאחד, כל הפרמטרים הרלוונטיים נותרו ללא שינוי בדצמבר. 

GIpoll
TSI-Separator-4
צעדים חיוביים מצד הקונגרס האמריקאי

ב-16 בדצמבר הסכים בית הנבחרים של ארה"ב להקצות 150 מיליון דולר לסיוע לפלסטינים, אשר לפני כן קוצץ כמעט לחלוטין על-ידי ממשל טראמפ. מחצית סכום הסיוע יועדה לכוחות הביטחון הפלסטינים, והמחצית השנייה לקידום דו-קיום בין ישראלים לפלסטינים, פרויקטים הומניטריים ושל פיתוח ובתי חולים במזרח ירושלים. הקונגרס דחה בקשה ל-175 מיליון דולר למימון "חזון השלום" של ממשל טראמפ, ובכך ביטא את אמונתו ש"החזון" לא יפורסם ברבים בשנה הבאה. ההודעה באה בעקבות העברת ההחלטה הלא מחייבת של הקונגרס מ-6 בדצמבר התומכת בפתרון שתי המדינות ומתנגדת לסיפוח הגדה המערבית על-ידי ישראל.

אמצעים אלה, המשקפים תמיכה סמלית וחומרית בפתרון שתי המדינות, הסיטו את הפרמטר הקשור לארה"ב מ-3 ל-4.
CongressRes
TSI-Separator-5
הסיכויים לבחירות ברשות הפלסטינית לא ודאיים

לאחר שב-10 בדצמבר הסכים החמאס להפריד בין הבחירות לנשיאות ולפרלמנט, הצעד שנותר לעשות בתהליך זה הוא פרסום צו על-ידי הנשיא עבאס. ואולם, עבאס נחוש בעמדתו שהבחירות לא יתקיימו אלא אם יכללו גם את הפלסטינים במזרח ירושלים. ישראל התבקשה רשמית על-ידי עבאס לאפשר את קיום הבחירות במזרח ירושלים, אך על פי הדיווחים ישראל תבחר שלא להגיב לבקשה, ובכך למעשה תסרב לה. לפיכך גוברת הסבירות שאבן הנגף הזאת תתברר כבלתי ניתנת לסילוק.

מאחר והדרך לבחירות פלסטיניות עדיין לא ברור, כל הפרמטרים הרלוונטיים נותרו ללא שינוי בדצמבר.
PalsElectionsJrslm
TSI-Separator-5
TSIgraphDEC
TSI-Separator-5
The Two-State Index (TSI) is brought to you by the Geneva Initiative, a Palestinian-Israeli organization working to promote a negotiated peace agreement in the spirit of the two-state vision. The TSI is produced by an Israeli-Palestinian team, and reflects a unique bilateral perspective.
Think we missed something this month? Send us tips and comments here.
Footerlogos
This publication was produced with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the Geneva Initiative’s Two-State Index (TSI) editorial team and do not necessarily reflect the views of the European Union.
Advertisement
This message was sent byTwo-State Index, H.L. Education for Peace, Geneva Initiative, 33 Jabotinsky rd., Ramat-Gan 525108, Israel, .
You may notify us, any time, for no charge, of your refusal to receive advertisements by sending a refusal message to the address TSI@genevainitiative.org
or by pressing the "unsubscribe" link at the bottom of the message.

Powered by Publicators

Powered by Publicators