LOGOtsi
TSI-Separator-5
FebruaryHebrew
TSIgraphFebruary

:פברואר בקצרה

  • לקראת הבחירות יצא ראש הממשלה בשטף הכרזות לגבי ההתנחלויות: החלטות נתניהו לבנות באזורים הרגישים ביותר ב-E1 ובמזרח ירושלים מנוגדות להתחייבויות קודמות ומסכנת את פתרון שתי המדינות.
  • צעדים חדשים שנקטה ישראל אינם מצליחים להפסיק את האלימות בעזה: חילופי אש בין כוחות ישראליים ופלגים פלסטינים במהלך פברואר מראים שוב, כי למרות שורת מחוות ישראליות, לא ניתן להבטיח שקט לאורך זמן.
  • עלייה בהתנגדות לנורמליזציה בקרב הפלסטינים: בעקבות פרסום תכנית טראמפ מתחזקת המגמה המתנגדת למפגשים עם ישראלים.
  • סקר חדש קובע שהרוב המכריע של הפלסטינים מתנגדים לתכנית טראמפ: ממצאים נוספים כוללים תמיכה מוגברת באלימות וירידה משמעותית במספר התומכים בפתרון שתי המדינות.
  • האו"ם פרסם רשימה של החברות העסקיות הפועליות בהתנחלויות: הדו"ח, שפרסומו נדחה פעמים רבות, שיקף שוב את הקונצנזוס הבינלאומי לגבי אי חוקיות ההתנחלויות. 
  • התקדמות בתכנון סיפוח חלקים מהגדה המערבית במקביל להתגברות ההתנגדות לתכנית טראמפ: התכנון המשותף לארה"ב וישראל החל לכאורה בשטח, בעוד יותר ויותר קולות בקהילה הבינלאומית מסתייגים מתכנית טראמפ.

התפתחויות אלו הורידו את מדד שתי המדינות ב-4.2% (ירידה של 0.2 נקודות מ-5.21 בחודש שעבר).
כדי ללמוד על מדד שתי המדינות של יוזמת ז׳נבה, אנא בקרו באתר המדד
TSI-Separator-1
לקראת הבחירות בישראל, נתניהו מבטיח הרחבה משמעותית של ההתנחלויות

הישורת האחרונה לקראת הבחירות ב-2 במרס מתאפיינת בשטף הכרזות של ראש הממשלה נתניהו לגבי הרחבת ההתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. ראוי בעיקר לציון פרסום מכרזים לבניית 1,077 יחידות דיור בגבעת המטוס החוצצת בין ירושלים לבית לחם, המאפשרים יישום מידי של תהליך התכנון. כן קודמו תכניות לבניה של 3,500 יחידות דיור באזור E1 הסמוך למעלה אדומים. בנייה ב-E1, אשר היוותה דגל אדום לקהילה הבינלאומית ולכל ממשלי ארה"ב עד היום, תנתק את מזרח ירושלים מסביבתה ובכך תסכל רצף טריטוריאלי של מדינה פלסטינית עתידית.

בימים האחרונים אף התפרסמה הודעה נוספת על קידום 1,739 יחידות דיור בהתנחלויות, 703 מהן בשלבי אישור סופיים, כמו גם על הענקת חוקיות רטרואקטיבית ל-620 יחידות שנבנו באופן בלתי חוקי בהתנחלות עלי. בעת ביקור בחברון, נתניהו התחייב להחיל את הריבונות הישראלית על הקהילה היהודית בעיר, על מערת המכפלה ומסגד איברהים. שבוע בלבד לפני כן הוגשה תכנית להקמת שכונה יהודית חדשה באתר שדה התעופה עטרות בין השכונות הפלסטיניות של מזרח ירושלים כפר עקב, קלנדיה וא-ראם. יש לציין שאזור זה נכלל בתכנית טראמפ כמרכז תיירות פלסטיני עתידי.

למרות שיישום חלק גדול מהרחבת ההתנחלויות שעליה הכריז נתניהו יצריך שנים רבות, הסכנה המוחשית שבנייה בגבעת המטוס מהווה לפתרון שתי המדינות הורידה את מדד גבולות ירושלים מ-3 ל-2.
GivatHamatos
TSI-Separator-1

האלימות בעזה מתמידה חרף צעדים חדשים

במהלך פברואר החליטה ישראל על הנפקת 2,000 אישורי עבודה נוספים (נוסף על 5,000 קודמים) בישראל לאנשי עסקים פלסטינים (מדובר בפועל בפועלי בניין, תעשייה וחקלאות), ועל החזרת תוקפם של 500 אישורים שנשללו בתחילת החודש. אמצעים אלה, בנוסף להרחבת אזור הדיג, התרת יבוא מלט ואישור כניסה לציוד כבד הם הצעדים מרחיקי הלכת ביותר שנקטה ישראל מאז שהחמאס השתלט בכוח על רצועת עזה ב-2007.

למרות זאת, האלימות פרצה שוב. הפצת תמונות גרירת הגופה של פעיל הג'יהאד האיסלאמי על ידי ישראל ברשתות החברתיות גררה תגובה פלסטינית חריפה שכלל ירי רקטות על ישראל, שכמובן זכות לתגובה של חיל האוויר. לאחר ענישה קצרת מועד, שבה ישראל ליישם את המחוות עליהן החליטה במטרה לשמור על השקט, לפחות עד הבחירות. 

חילופי האש המתמשכים בין ישראל לפלגים בעזה המחישו פעם נוספת את שבריריות ההבנות על רגיעה, ואת העובדה שסטטוס קוו אינו אפשרות בת קיימא. לפיכך, שני הפרמטרים הרלוונטיים (מתקפות הפלסטינים ופעולות צבאיות של צה"ל) עברו כל אחד מ-5 ל-6.

PIJceasefire
TSI-Separator-2

עליה בהתנגדות לנורמליזציה בעקבות תכנית טראמפ

ב-24 בפברואר הביע הנשיא עבאס תמיכה פומבית בוועדה הפלסטינית לקשר עם החברה הישראלית ודחה את התפטרותו של מוחמד אל-מדני, ראש הועדה וחבר בכיר בוועדה המרכזית של הפת"ח. על-פי הדיווחים, מדני זעם על היעדר תמיכה פומבית של ההנהגה הפלסטינית בעבודת הוועדה, בעקבות ביקורת שנמתחה על פגישות שנערכו לאחרונה עם ישראלים. ביקורת דומה הובילה להתפטרותו של חמדאלה חמדאלה, ראש העיר ענבתה שבגדה המערבית.

נידאל פוקהה, מנכ"ל יוזמת ז'נבה הפלסטינית, אמר שהתחזקות ההתנגדות לנורמליזציה שחלה לאחרונה "נובעת בעיקר מתכנית טראמפ והגידול בתסכול שחשים הפלסטינים". פוקהה הוסיף ש"עבאס העביר מסר ברור שהרשות הפלסטינית כולה עומדת מאחורי מאמצים ההידברות עם הצד הישראלי כי כבר חודשו הפגישות המשותפות והדו-שיח".

ללא מכשולים משמעותיים עד כה בדיאלוג ובאינטראקציה בין ישראלים לפלסטינים, כל המדדים הרלוונטיים נותרו ללא שינוי.

AntiNormalization
TSI-Separator-2

סקר חדש מצא דחייה כמעט מוחלטת של תכנית טראמפ בקרב הפלסטינים וירידה בתמיכה בפתרון שתי המדינות

סקר חדש של המרכז הפלסטיני למחקרי מדיניות מלמד ש-94% מהפלסטינים דוחים את "חזון השלום" של ממשל טראמפ. הסקר, שתוצאותיו פורסמו ב-11 בפברואר, מצא עוד ש-64% מהפלסטינים אומרים שאלימות היא התגובה הטובה ביותר לתכנית, ו-50% אומרים כיום שאלימות היא הדרך האפקטיבית ביותר לסיום הכיבוש. עוד עולה מהסקר שכעת תומכים בפתרון שתי המדינות רק 39% מהפלסטינים. זהו שיעור התמיכה הנמוך ביותר שתיעד המרכז למחקרי מדיניות מאז החתימה על הסכמי אוסלו.

ראש המרכז למחקרי מדיניות, חליל שיקאקי, הסביר ש"המוטיבציה לאלימות חזקה בקרב הפלסטינים אך היכולת אינה כזאת, בעיקר עקב חיסול התשתית הצבאית של החמאס ומשום שמנהיגות הפת"ח מתנגדת נמרצות למיליטריזציה של התנזים (פלג צבאי של הפת"ח)".

באשר לתמיכה הפלסטינית בפתרון שתי מדינות אמר שיקאקי כי התמיכה תמשיך לרדת אם תכנית טראמפ תיושם בשטח. במוקדם או במאוחר תגדל התמיכה בפתרון של מדינה אחת. ואולם, אם תכנית טראמפ לא תיושם בשטח, התמיכה הציבורית בפשרה ובפתרון שתי המדינות תמשיך כפי הנראה להישאר כסוגיה פתוחה אשר הפלסטינים יאמצו אם יסברו שהרעיון מציאותי או ישים".

הצניחה המשמעותית בתמיכה בפתרון שתי המדינות הורידה את מדד דעת הקהל הפלסטינית מ-5 ל-4.

PCPSRpollFEB
TSI-Separator-2

האו"ם פרסם רשימת חברות הפועלות בהתנחלויות

ב-12 בפברואר פרסם משרד זכויות האדם של האו"ם דו"ח המפרט את שמותיהן של 112 חברות עסקיות הפועלות בהתנחלויות בגדה המערבית, אשר 94 מהן ישראליות. עם פרסום הדו"ח אמרה הנציבה העליונה לזכויות האדם של האו"ם שלמרות "שההתנחלויות נחשבות לבלתי חוקיות על פי החוק הבינלאומי, הדו"ח אינו מספק אפיון משפטי של הפעילויות הנידונות או של מעורבותם של ארגונים עסקיים בפעילויות כאלו".

נכונות האו"ם להפעיל לחץ בסוגיית ההתנחלויות הישראליות הסיטה את מדד המעורבות מצד שלישי מ-5 ל-6.

SettlementsDatabase
TSI-Separator-4
תכנית טראמפ מקדמת את הסיפוח על רקע התנגדות בקהילה הבינלאומית

ב-15 בפברואר הודיע ממשל ארה"ב כי שגריר ארה"ב לישראל, דייוויד פרידמן, יעמוד בראש ועדה משותפת לארה"ב ולישראל שתקבע את גבולותיהן המדויקים של ישראל ושל "המדינה" הפלסטינית המתוארת בתכנית טראמפ. תוצאות עבודת הוועדה צפויות לאפשר סיפוח חד-צדדי מצד ישראל של חלקים מהגדה המערבית באישור ארה"ב. לאחר שנפגש עם נתניהו לתחילת תהליך המיפוי הצהיר פרידמן כי "אנו מקווים להשלים את התהליך בהקדם האפשרי ולעשות זאת בדרך הנכונה עבור מדינת ישראל".

האיחוד האירופי הצהיר שתכנית טראמפ חורגת "מכל הפרמטרים הבינלאומיים המוסכמים". ג'וזף בורל, נציב החוץ של האיחוד חזר על המחוייבות ל"פתרון שתי מדינות שיושג במשא ומתן, בגבולות 1967, עם חילופי שטחים מוסכמים". הוא הזהיר ש"צעדים לקראת סיפוח, אם ייושמו, לא יעברו ללא מהתנגדות". הצהרה זאת באה שלושה ימים אחרי שהליגה הערבית הביעה תמיכה בנשיא עבאס כשהצטרפה לדחיית תכנית טראמפ. התכנית אף נדחתה על-ידי ארגון המדינות האיסלאמיות (שלפי התכנית אמורות לקלוט פליטים פלסטינים לשטחיהן). 

בהיעדר צעדים ממשיים לקראת סיפוח הגדה המערבית או התנגדות בינלאומית משמעותית לתכנית, כל הפרמטרים הרלוונטיים נותרו ללא שינוי בפברואר. 
AnnexationFEB
TSI-Separator-5
The Two-State Index (TSI) is brought to you by the Geneva Initiative, a Palestinian-Israeli organization working to promote a negotiated peace agreement in the spirit of the two-state vision. The TSI is produced by an Israeli-Palestinian team, and reflects a unique bilateral perspective.
Think we missed something this month? Send us tips and comments here.
Footerlogos
This publication was produced with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the Geneva Initiative’s Two-State Index (TSI) editorial team and do not necessarily reflect the views of the European Union.
Advertisement
This message was sent byTwo-State Index, H.L. Education for Peace, Geneva Initiative, 33 Jabotinsky rd., Ramat-Gan 525108, Israel, .
You may notify us, any time, for no charge, of your refusal to receive advertisements by sending a refusal message to the address TSI@genevainitiative.org
or by pressing the "unsubscribe" link at the bottom of the message.

Powered by Publicators

Powered by Publicators