המכון לניתוחי מדיניות של האוניברסיטה הפתוחה הוא מרכז בין-תחומי שמטרתו לקדם מחקר בסוגיות ובנושאים תיאורטיים, אמפיריים ויישומיים הקשורים לזיקות הגומלין בין עיצוב מדיניות ויישומה לבין תהליכים ומנגנונים חברתיים, פוליטיים וכלכליים.
 
על מנת לקדם את השימוש בשיטות מתודולוגיות מתקדמות, כמותניות ואיכותניות במחקר מדיניות, מקיים המכון סדנאות מתודולוגיות בתקופת הקיץ. הסדנאות מיועדות לתלמידי מחקר (תואר שני ודוקטורט) וחוקרים אשר מבקשים לרכוש ידע אפליקטיבי בשיטות מתודולוגיות מתקדמות לשם הבנת תופעות חברתיות בכלל, ותופעות מדיניות בפרט.
סדנאות קיץ 2018
מחקר כמותי
סדנה - מבוא ל-SPSS
מדריך: איל רבין 

24 ביולי 2018, בין השעות 16:30-9:00

תוכנת SPSS היא אחת השימושיות והידידותיות ביותר לניתוח נתונים במדיניות ציבורית. בסדנה נלמד מהן השיטות הנפוצות לאיסוף נתונים, איך להכין ולקודד נתונים ל-SPSS, כיצד לחשב ולעבד משתנים, ואת אופן השימוש בפרוצדורות נפוצות לחישוב שכיחויות, טבלאות צילווח, מתאמים, והשוואה בין ממוצעים. הסדנה מתאימה גם לאנשים ללא רקע במחקר כמותי וגם לבעלי רקע המעוניינים להעמיק את היכרותם עם תוכנת ה SPSS.


ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש; עלות הסדנה: 250 ₪
להרשמה לחצו כאן
סדנה - מודלים של תיווך ומיתון ב-SPSS עם PROCESS
מדריך: איל רבין

25 ביולי 2018,
בין השעות 16:30-9:00

הסדנה מיועדת להעמיק את הידע של המשתתפים לגבי בחינת קשרי תיווך (Mediation) ומיתון
(Moderation) באמצעות תוכנת ה-SPSS ופקודות המאקרו PROCESS. בסדנה יוצג הרקע התיאורטי ונתרגל שימוש בתיווך ובמיתון תוך הצגת דוגמאות רלוונטיות לחוקרים במדיניות ציבורית. ההשתתפות בסדנה אינה דורשת ידע מוקדם בתיווך ובמיתון, אך רצוי שתהיה הבנה בסיסית בסטטיסטיקה והיכרות בסיסית עם תוכנת SPSS.


ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש; עלות הסדנה: 250 ₪
להרשמה לחצו כאן
סדנה - ניתוח משוואות מבניות ב-AMOS
מדריך: איל רבין

26 ביולי 2018,
בין השעות 16:30-9:00

מחקרי מדיניות ציבורית רבים בוחנים את מערכת היחסים בין משתנים גלויים וסמויים. בסדנה נבין מהם משתנים גלויים וסמויים, ונתרגל ניתוח נתיבים (Path Analysis), ניתוח גורמים מאשש
(Confirmatory Factor Analysis), ומידול מערכות קשרים בין משתנים באמצעות תוכנת AMOS של SPSS. כמו כן, המשתתפים ילמדו כיצד לבנות מודלים של משוואות מבניות ולהעריך את טיב המודלים. ההשתתפות בסדנה אינה דורשת ידע מוקדם בניתוח משוואות מבניות, אך רצוי שתהיה הבנה בסיסית בסטטיסטיקה והיכרות בסיסית עם תוכנת SPSS.


ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש; עלות הסדנה: 250 ₪
להרשמה לחצו כאן
מחקר איכותני
סמינר - חקר מקרה כמתודה לחקר מדיניות
מדריך: יצחק ברקוביץ

29 ביולי 2018,
בין השעות 13:30-10:00

המפגש ייערך כסמינר ויכלול הרצאות, קריאה מודרכת, ודיונים בנושאים תיאורטיים ומתודולוגיים, לשם רכישת ידע הנחוץ לביצוע חקר מקרה של סוגיות מדיניות. הסמינר נועד לספק ידע הכרחי לתכנון, ביצוע וניתוח מוצלחים של חקר מקרה. בין הנושאים יידונו גם בחירת יחידות הניתוח, תיחום המקרה ומסגרת הזמן, חקר מקרה השוואתי, ומודלים שונים להמשגת מקרי מדיניות ותהליכי מדיניות לאורך זמן. בנוסף, המשתתפים יתוודעו ליתרונות, לאתגרים ולמגבלות של חקר מקרה. ההשתתפות אינה דורשת ידע מוקדם בחקר מקרה, אך רצוי שיהיה ידע בסיסי במחקר איכותני.

ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש; עלות הסדנה: 150 ₪
להרשמה לחצו כאן
סמינר - חקר מרחב כמתודה לחקר מדיניות
מדריכה: ורדה וסרמן

31 ביולי 2018,
בין השעות 13:30-10:00

המפגש ייערך כסמינר ויכלול הרצאות, קריאה מודרכת, ודיונים בנושאים תיאורטיים ומתודולוגיים, לשם רכישת ידע הנחוץ לביצוע חקר מרחב באתרים של יישום מדיניות. הסמינר נועד לספק ידע על חקר מרחב באמצעות התיאוריה של Lefebrere המתמקדת בשלושה ממדים בהם מתקיימת שליטה ארגונית: מרחב מתוכנן, מרחב נתפס ומרחב נחווה. כמו כן, הסמינר יספק ידע הנדרש לחקור את האופנים שבהם שחקנים עוסקים בעבודה מרחבית העשויה לשכפל או לאתגר היררכיות חברתיות בכל שלושת הממדים. ההשתתפות אינה דורשת ידע מוקדם בחקר מרחב, אך רצוי שיהיה ידע בסיסי במחקר איכותני ובתיאוריות סוציולוגיות ביקורתיות.

ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש; עלות הסדנה: 150 ₪
להרשמה לחצו כאן
הפעילויות יתקיימו בקמפוס רעננה של האוניברסיטה הפתוחה
קריית האוניברסיטה הפתוחה ע"ש דורותי דה רוטשילד, דרך האוניברסיטה 1, רעננה
(הכניסה לחניה דרך צומת רעננה צפון; החניה ללא תשלום, על בסיס מקום פנוי)

מספר המשתתפים מוגבל (בסדנאות עד 18 איש ובסמינרים עד 14 איש).
פתיחת הקבוצות מותנית במינימום נרשמים.
חומרי הלימוד יועברו למשתתפים סמוך למועד הפעילויות.
אם נחוץ הסדר הנגשה, נא לפנות לדוא"ל: nagish@openu.ac.il עד 10 ימי עבודה לפני מועד האירוע.

על מנת להסיר את שמך מרשימות הדיוור השונות, יש להיכנס למערכת שאילת"א
לקישור "הודעות SMS ו-Email" ולסמן את סוגי ההודעות שאינך מעוניין/ת לקבל.

Powered by Publicators