הזמנה לסמינר המרכז למחקרי סביבה וקיימות, האוניברסיטה הפתוחה
sofi1
tmuna
בסמינר תועבר הרצאתו של ד"ר אורי אנזנברג, מהאוניברסיטה הפתוחה
"אונטולוגיות של זיהום -
תהליכי ניקוי של שטחי תע"ש במרכז הארץ" 


יום שני | ט"ו באדר ב' תשפ"ד | 25.3.2024 | 16:00 - 15:00
הסמינר מתקיים באופן היברידי
מפגש פיסי יתקיים בגלריית למדא, קמפוס האוניברסיטה הפתוחה, רעננה
להשתתפות מקוונת לחצו על הקישור לזום

מפעלי התעשייה הצבאית זיהמו את הקרקע של מטרופולין תל-אביב במשך עשרות רבות של שנים. שלושה מפעלים שהיו ממוקמים בלב השרון (בסמוך לאוניברסיטה הפתוחה, בשטח שממוקם מערבית לכביש 4), באפולוניה ובדרך השלום בתל אביב מהווים מוקדים עצומים של זיהום המסכנים עד היום את הסביבה. המחקר מתחקה אחרי מוקדי הזיהום האלה ומנסה להבין כיצד מנסות הרשויות להתמודד איתם.

סוגיה מרכזית הנמצאת בלב המחקר קשורה לעובדה כי בפועל, לצד הזיהום, מהווים שטחי המפעלים הללו מוקדי טבע עשירים ומרשימים המשרתים את אוכלוסיית הסביבה ומהווים בית למינים רבים של בעלי חיים וצמחים שהשתקמו וחזרו למקום. לאור זאת, נשאלת השאלה כיצד יתכן כי זיהום משמעותי כל כך יכול להוביל להתפתחות ולשגשוג של טבע עירוני?

בדרך כלל נהוג לחשוב כי זיהום פוגע בטבע וודאי שלא מביא לשיקום. התשובה המהווה את מוקד הדיון במחקר תיאורטי זה מתקשר לתפיסה אודות פרדוקס הפיתוח המודרני, לפיו הדרך היחידה להמנע מפיתוח הרסני היא על ידי הגנה שמספקים גורמים דוגמת זיהום הקרקע. תפיסה זו תוביל אותנו למחשבה - האם מנגנוני הפיתוח המרכזיים מאפשריים שגשוג ופריחה או לחלופין שהם מובילים רק להרס?

picc
ד"ר אורי אנזנברג
מרכז הוראה בתכנית לממשל ומדיניות ציבורית, האוניברסיטה הפתוחה
ד"ר אנזנברג הוא אנתרופולוג החוקר כלכלה ותכנון עירוניים, ומתמחה גם בתחומי הסביבה ומשבר האקלים. ד"ר אנזנברג סיים את עבודת הדוקטורט באוניברסיטת מנצ'סטר, בריטניה בשנת 2020. 
יום שני, 25.3.2024, בין השעות 15:00-16:00 
מפגש פרונטאלי יתקיים בגלריית למד"א, בניין הכיכר, קומה 1-, האוניברסיטה הפתוחה, קמפוס רעננה
במקביל הסמינר יועבר
בזום
נשמח לראותכם/ן,
צוות המרכז למחקרי סביבה וקיימות

Powered by Publicators