ימי עיון והכשרות בתחום הסביבה והקיימות

"גרין דייט" קיימות וטבע עירוני

סדרת מפגשי "גרין דייט" נועדו ללוות את שלב היישום וההטמעה של אמנת האקלים של פורום ה-15. מטרת המפגשים היא להציג בפני בעלי תפקידי מפתח בעיריות את הכלים הנחוצים לקידום פרויקטים, וניהול תהליכים ליישומה של אמנת האקלים בערים וללמידה ועדכון מן הנעשה בארץ ובעולם בתחומים השונים הקשורים לסביבה וקיימות.

המפגש האחרון התקיים ביולי 2014 בתחנה לחקר ציפורים בירושלים, בשיתוף החברה להגנת הטבע וקרן קונרד אדנאוואר בישראל, ועסק בנושא קיימות וטבע עירוני.

המפגש כלל הרצאת פתיחה מאת עמיר בלבן מהחברה להגנת הטבע, אחד המומחים המרכזיים בתחום בישראל, על האופן רשויות מקומיות יכולות להתמודד עם התופעה של צמצום המגוון הביולוגי כתוצאה מתהליכי פיתוח ולשלב את המגוון הביולוגי בעיר. בנוסף, הוצגה מדיניותה של עיריית ירושלים בנוגע לניהול ופיתוח אתרי הטבע העירוני בעיר. לבסוף התקיימו 4 שולחנות אירוח בהן הוצגו יוזמות מרתקות בתחום, הניתנות ליישום מיידי ברשויות המקומיות: האקולוג ליאב שלם הציג פרויקט לשיקום אתר טבע עירוני (בריכת חורף) בשיתוף הקהילה; יעל הולנדר מהיחידה האזורית לאיכות הסביבה בשרון הציגה את התוכנית החינוכית למיפוי וחקר מגוון מינים מקומי שהיחידה מפעילה ב-7 רשויות מקומיות בשרון; אביב אבישר, האקולוגית העירונית של עיריית נתניה סיפרה על התועלות התפעוליות, הסביבתיות והחינוכיות הרבות של גינון עירוני בצמחי בר; ונועה רגב, מובילת תהליכי קיימות בעיריות, הציגה פרויקטים שונים לקידום טבע עירוני בדגש של שילוב הקהילה, כגון תוכניות הכשרה ל"מובילי קיימות עירוניים".

 

הכשרות וימי עיון נוספים

בפברואר 2014 התקיים יום עיון בנושא ניהול אנרגיה ברשויות המקומיות, בשיתוף משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, הפורום הישראלי לאנרגיה והמרכז לקיימות מקומית במרכז השל. במפגש הוצגו יוזמות ומתודות שונות לניהול תחום האנרגיה ברשויות, ביניהן: פרויקט להתייעלות אנרגטית במוסדות ציבור שמקודם בעיריית אשקלון, פרויקט "שבוע האנרגיה" שקודם ע"י ארגון השל, המרכז לאימות התייעלות אנרגטית של המרכז הישראלי לאנרגיה, ופרויקט להטמעת ת"י 50001 של משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים ומכון התקנים הישראלי.

בנובמבר האחרון אירח פורום ה-15 את מכון ירושלים לחקר ישראל במפגש היכרות מיוחד עם פרויקט "קיימות מקומית" אותו הוא מקדם. הפרויקט מחפש את המפתח לקידום קיימות, באמצעות פיתוח מנופים שיחוללו שינויים בקרב בסגנון החיים העירוני, ומדגיש היבטים של שינויי התנהגות, הנעת קהילות, שימוש ברשתות חברתיות ועוד שלל מתודות השאובות מתחומים רבים ושונים.  

Powered by Publicators