חוק עיריות איתנות

בפברואר 2014 אישרה מליאת הכנסת את חוק עיריות איתנות. מטרת החוק: להעניק סמכויות ומרחב החלטה עצמאיים מוגברים לעיריות איתנות בישראל, עיריות אשר מקיימות ניהול יעיל ותקין, ובכך לאפשר לעירייה להעניק שירות טוב ויעיל יותר לתושביה במגוון תחומים.

 השלמת החקיקה היא פרי של תהליך ארוך שהוביל פורום ה-15 במשך קרוב לעשור. ההצעה הגיעה לידי חקיקה בזכות שיתוף פעולה הדוק של פורום ה-15 עם יו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין וח"כ לשעבר זאב ביילסקי, ראש עיריית רעננה, אשר יזמו והובילו את החקיקה בכנסת ה-18, ובעזרתו המהירה וההחלטית של שר הפנים לשעבר, מר גדעון סער, שהחיל על הצעת החוק דין רציפות והצליח להביא את כל משרדי הממשלה הרלבנטיים לכלל הסכמה על נוסחו הסופי של החוק.

במרץ 2014 הכריז שר הפנים על 24 עיריות איתנות, והן: תל אביב-יפו, חיפה, ראשון לציון, אשדוד, פתח תקווה, באר שבע, חולון, רמת גן, הרצליה, כפר סבא, רעננה, אשקלון, נס ציונה, ראש העין, נשר, אבן יהודה, עומר, ראש פינה, כפר שמריהו, דרום השרון, באר טוביה, רמת נגב, גן רווה ותמר.

בשנים הבאות צפויות להיכנס לגדר החוק עיריות נוספות.

במהלך שנת 2015 מבקש פורום ה-15 לקיים עבודת מטה מול משרדי הממשלה הרלוונטיים (פנים, אוצר ומשפטים), שמטרתה להרחיב את תחולת החוק לתחומים נוספים ולסמכויות נוספות. על כך תבוא כמובן הודעה נפרדת.

Powered by Publicators